Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto je také časem pro různé práce v chráněných územích

Tachovsko - Možná jste si na letním výletě, při houbaření či vyjížďce na kole všimli lidí pobíhajících s křovinořezy a hráběmi po mokřadech, po místech, kam noha „normálního“ pěšáka nikdy nevkročí. Je to práce těžká, ale záslužná.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Trhání netýkavky žláznaté na Hamerském potoce.Foto: Miroslav Trégler

Bez ní by mnoho biologicky cenných mokřin zaniklo, zarostlo křovinami a lesem. Zmizely by tak všechny druhy, které zastínění nesnáší, které nejsou schopny přežít konkurenční tlak přizpůsobivějších rostlin.

Člověk ani nemusí být odborníkem, aby si všiml rozdílu mezi pravidelně kosenými a dlouhodobě nekosenými plochami. Vegetace je zde prostě odlišná. Dříve květnaté bezkolencové a pcháčové louky po ukončení kosení přerůstají tužebníkem, vrbinou, metlicemi a přechodová rašeliniště a slatiny se uzavírají vrbami, břízami a olšemi, zmenšuje se počet druhů (a první mizí právě ty nejvzácnější). Takový je neodiskutovatelný řád přírody.

Dnes je nám zcela jasné, že uměle, tedy člověkem vytvořené biotopy (louky od suchých po ty rašelinné), jsou závislé na lidské činnosti. Zdá se to jako triviální. Přesto do ne zas tak vzdálené doby přetrvával i v ochraně přírody trend konzervační ochrany, tj. nezasahování do chráněných biotopů. Péči o chráněná území na Tachovsku dnes zajišťují zejména Plzeňský kraj (prostřednictvím svého odboru životního prostředí) a správy chráněných krajinných oblastí Český les a Slavkovský les. Péči o další biologicky cenná území jako jsou některé významné krajinné prvky, plochy v územních systémech ekologické stability atd. mohou zajišťovat i obecní a městské úřady, mají – li o to zájem.

Nezanedbatelná v procesu péče o krajinu je účast občanských sdružení zabývajících se ochranou přírody. Mají mj. možnost čerpat na tuto činnost peníze z grantů vypsaných Plzeňským krajem. Vím o čem mluvím.

S naší plánskou „základkou“ Českého svazu ochránců přírody využíváme grantů již několik let, pro letošek jsme získali prostředky na údržbu prameniště Březského potoka při jižním úpatí Štokovského vrchu a likvidaci nepůvodní netýkavky žláznaté v nivě potoka Hamerského při severní hranici CHKO Český les.

V prvním případě jde v podstatě o asanační zásah, jehož cílem je odvrátit přímý zánik slatinného bezlesí s výskytem řady zvláště chráněných rostlin (v letošním roce jsme zde zjistili výskyt např. kruštíku bahenního, prstnatce májového, vemeníku dvoulistého, klikvy bahenní, vachty trojlisté).

V druhém případě vytrháváme z pobřežních porostů rostlinu, která tam nepatří, je přivandrovalcem a ubírá místo rostlinám původním. Až tedy uvidíte uprostřed léta lidičky, jak se prodírají středoevropskou džunglí chrastic a kopřiv, na boku se jim kývá velký pytel plný růžově kvetoucích rostlin, vězte, že nejde o blázny, ale o lidi, jež jsou ochotni věnovat svůj volný čas ochraně přírody.

Miroslav Trégler

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení