Vybavená jízdárna

Finální fáze dlouholeté rekonstrukce se letos dočká jízdárna ve Světcích. Hotovo musí být do konce roku, aby na ni město mohlo čerpat téměř padesátimilionovou dotaci. Rozsáhlé opravy započaly již v roce 2000. „Letos se kompletně zařídí všechny místnosti na východní i západní straně. Od roku 2024 bude zpřístupněná jako klasický památkový objekt. Návštěvníci budou moci projít celou jízdárnu. Ve východní části bude k vidění expozice bylinkářství. Tato strana bude modernější, zařízená pomocí techniky info panelu, atd. Západní strana připomene, jak objekt vypadal za generála Windischgrätze. K vidění budou stáje, expozice kovářství,“ přiblížil kastelán Pavel Voltr.

Prostory národní památky se v budoucnu využijí pro koncerty, výstavy a další různorodé akce. „Je zázrak, že se památku podařilo rekonstruovat. Líbí se mi, že ctí historii a zároveň je vidět i vývoj, například osvětlení a další modernější prvky. Nenaruší dojem 19. století,“ doplnil kastelán. Jízdárna zůstávala po dobu rekonstrukce částečně otevřená, aby i návštěvníci viděli, jak se prostory postupně mění.

Snažit se o lepší život ve městě je prioritou starosty města Petra Vrány.
Mojí prioritou je Tachov, nemám žádné vyšší politické cíle, říká starosta

Letos na jaře se návštěvníci kladrubského kláštera dočkají nových prohlídkových tras. Během prohlídky se dozvědí informace o životě benediktinů, prohlédnou si nové interiéry, například refektář či mnišské cely. Rozsáhlá rekonstrukce kláštera začala v roce 2020.

Otevření kinosálu

Největší investiční akcí za poslední dobu v okresním městě byla rekonstrukce společenského areálu Mže. Postupně došlo k opravám kinosálu, foyer, společenského sálu, vstupu, sociálního zařízení, šaten i baru. „Zprovoznění kinosálu a tanečního sálu je v plánu v roce 2023. Slavnostní otevření se uskuteční na jaře,“ uvedl starosta Tachova Petr Vrána.

Na okresní kolo dějepisné olympiády dorazil rekordní počet soutěžících.
Netradiční téma účastníci Dějepisné olympiády hravě zvládli

Z větších investičních akcí je dále v plánu dostavba pavilonu mateřské školy Pošumavská a přechod na Plánské ulici s napojením na autobusovou zastávku u Leki. „Obojí se zahájením v druhé polovině roku a také kompletní rekonstrukce Jiráskovy ulice, která začne začátkem jara. Přesný termín bude upřesněn dle počasí,“ doplnil.

Rovnější příjezd k D5

Od prosince mohou řidiči k příjezdu na dálnici D5 ze Stříbra využívat zrekonstruovaný úsek silnice č. II/230, která je přivaděčem k dálnici. Firmě se rozsáhlou opravu téměř čtyřkilometrového úseku podařilo dokončit s více než pětiměsíčním předstihem. Stavaři narovnali většinu zatáček a rozšířili komunikace v celém úseku, krajnice se dočkaly zpevnění.

„Silnice byla v nevyhovujícím stavu, co se týká šířek či poloměrů zatáček. Došlo na ní ke zvýšení bezpečnosti provozu. Firmě patří za zkrácenou dobu dík,“ uvedl vedoucí přípravy a realizace staveb Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Josef Popule. Rekonstrukce vyšla na 166 milionů. Plzeňský kraj na ni obdržel evropskou dotaci.