Národní kulturní památka, klášter v Kladrubech, přilákala letos 17 248 návštěvníků. Nejvíce jich přišlo v červenci, a to 4862. „Sice jsme letos měli o něco nižší návštěvnost než loni, ale byl to dobrý rok,“ vyjádřil se Deníku kastelán Milan Zoubek. „Klášter nabídl veřejnosti spoustu doprovodných akcí, výborně navštívené byly třeba Benediktinské dny nebo Kladrubské hudební léto,“ dodal. Pro příští rok se v klášteře chystají znovu zavedené akce, změnu dozná podle kastelána program Benediktinských dnů. „Bude také dokončena rekonstrukce fasád nového konventu a budeme řešit zpřístupnění rajské zahrady v rámci prohlídkového okruhu,“ dodal kastelán.

Další národní kulturní památkou je jízdárna ve Světcích. „Sto čtyřicátý devátý rok života jízdárny byl pestrý. Kromě již tradičních koncertů se proměnila několikrát na svatební místnost, poprvé jsme si vyzkoušeli večerní prohlídky, které se setkaly se zájmem a budeme tak v nich jistě pokračovat,“ sdělil Deníku Pavel Voltr z tachovského infocentra. „Jízdárna přilákala více než 2200 návštěvníků. Památka se opět objevila na obrazovce České televize a poprvé v samostatné reportáži Českého rozhlasu. Nejvíce radosti mám ze samostatných webových stránek a věřím, že tenhle způsob propagace získá jízdárně nové příznivce a těším se na příští rok, pro jízdárnu jubilejní sto padesátý,“ dodal.

Stoupající počet návštěvníků eviduje zámek v Boru. „Počet návštěvníků se nám zvyšuje a jezdí více i zahraniční turisté, hlavně z Německa. To je pozitivní, zámek se stále více dostává do povědomí turistů i borských občanů,“ uvedla kastelánka Galina Marianna Kortanová.

Příští rok čeká borský zámek podle katelánky malá změna v expozici a několik tématických výstav. „Začne se také pracovat na rekonstrukci pěti salónků u velkého sálu. Kromě toho se bude dokončovat vstupní fasáda borského zámku,“ doplnila Kortanová.