Na 4. a 5. prosince připravil kroužek tradiční Výstavu železničních modelů, která letos podle vedoucího Miroslava Panského nabídne mnohem více, než v předchozích letech.

Jak připomenete výročí založení kroužku?

Obvykle představujeme v klubovně naše klubové kolejiště a před klubovnou několik modelů, letos ale budeme mít k dispozici také čítárnu základní školy. Expozice v čítárně připomene činnost kroužku od svého vzniku do současnosti a zároveň představí i některé další obory modelářské a sběratelské činnosti. Našli jsme několik starších modelů z počátku kroužku, tak je připravíme a vystavíme. Ústředním exponátem bude pochopitelně klubové kolejiště s provozem modelových vlakových souprav v současné podobě, ale k vidění budou i komponenty z původního kolejiště, jak se v průběhu času upravovalo.

Nabídnete návštěvníkům nějaké další novinky?

Budou to dvě hlavní novinky. Tou první je modelové kolejiště jednoho modeláře, který s kroužkem spolupracuje, a to domácí kolejiště TT. Další takovou hlavní novinkou bude kolekce modelů vysokorychlostních souprav, které jezdí po Evropě. Budou jí dominovat vlaky TGV snad ve všech typech a barevných provedeních, které v Evropě jezdí. Návštěvníci také uvidí kolekci modelů silničních dopravních prostředků, vozidel pro přepravu pošty z celého světa, které vyrábí doma jeden modelář z Tachova. To bude jako doplněk. A pak bude k vidění další kolejiště, tentokrát zahradní železnice, kterou nám zaqpůjčí modelář z Mariánských Lázní, jehož syn také začal náš kroužek v Tachově navštěvovat. A v neposlední řadě představíme několik papírových modelů.

Řekněte nám, jaké technické parametry má vlastně vaše klubové kolejiště?

Klubové kolejiště má velikost dvanáct metrů čtverečných s možností provozu až deseti vlakových souprav současně. Tachovští modeláři při své práci uplatňují motivy ze svého okolí, takže na modelu lze vidět zmenšené repliky nádražních budov v Boru, Tachově, Stráži, model hradu Přimda, poštu ve Stříbře a další známé budovy.

Máte v kroužku dostatek členů?

Stále se mohou hlásit zájemci, kteří by chtěli v kroužku železničních modelářů pracovat. Pokud se zajímají o železnici, rádi cestují, baví je ruční práce a stavění modelů, mohou nás navštívit v klubovně v prostorách školní družiny Základní školy Zárečná v Tachově. Tu najdou ve druhém patře a schůzky jsou každou středu od 16 hodin.

Pro úplnost uvádíme, že výstava železničních modelů se koná v sobotu 4. prosince od 10 do 17 hodin a v neděli 5. prosince od 10 do 15 hodin.