„Lhota samotná má kroniku až z posledních let, ale veškeré historické zajímavosti by měly být evidovány v kronice stříbrské. Naše kronika je nová od roku 2006 a její ilustrace jsou prací zdejší „chalupářky“ paní Jelenové,“ ukazoval kroniku Lhoty Václav Rada.

Poutě ve Lhotě také nemají dlouhou historii. „Bydlím tu již 19 let a dříve tu opravdu nic nebývalo. A tak se tu obyvatelé nějak domluvili a letos máme již šestou pouť. Děláme to hlavně pro děti,“ vysvětlil nám Milan Gajdošík ze Lhoty.

Oslavy zahájili slavnostní salvou stříbrští ostrostřelci. Do Lhoty přijely zahrát kapely Amátovka a Amáti band ze Stříbra, na pódiu se objevili i známí baviči Uršula Kluková a Jiří Krampol, kteří byli po vystoupení vstřícní i autogramiádě. Na místě nechyběl ani starosta města Stříbra, a tudíž také Lhoty, která pod město spadá, Miroslav Nenutil. Zajímavým vystoupením přispěly i lhotecké děti a mládež, které kromě zpěvu a hry na klávesy zahrály i malou scénku a zapojily do vystoupení i nejmladší publikum pod vedením Petry Vrané a Jany Jelenové.

„Je to tu prima, já už byla třikrát na řetízku, na trampolíně a teď jsem od táty dostala pistolku na kuličky, to mám moc velkou radost, tu jsem si moc přála,“ zářila štěstím devítiletá Lucie Řezníčková ze Stříbra. Největší radost z atrakcí ale měly lhotecké děti. „Přes rok chodíme k rybníku, nebo se koupeme v bazénu, také hodně jezdíme na kole, ale kolotoče a stánky, to je lepší. Koupili jsme si také plyšové hračky,“ pochlubili se Marek, Lukáš a Tomáš Páníkovi.

Lhota je o jeden nový zápis do kroniky bohatší a možná by si tam mohli lhotečtí připsat i vzkaz od Uršuly Klukové. „Je tu opravdu výborné publikum, byla jsem tu ráda. Lhotu sice neznám, ale vím, že české Lhoty mívají srazy. A ženské, držte se! Ačkoliv statistiky ukazují, že na chlapa vychází 2,5 ženy, pořád jim to nestačí, chápete to?“