Kolik má obec obyvatel?

Myslím, že čtyři sta šest.

Máte spádové obce?

Ne.

Paní starostko, co lidé z obce nejvíce těší? Z čeho mají největší radost?

To vám popravdě ani neřeknu. To oni musí říct sami.

Dobře, tak na co jsou nejvíce pyšní?

Těžko říct, ale určitě pociťují odlišnost vůči ostatním, stejně velkým obcím tím, že máme v obci školu a školku. Tím se snažíme chlubit a zviditelňovat. A to je myslím si i nejdůležitější.

A co naopak občany tíží?

Určitě je to možnost kulturního vyžití a setkávání s ostatními. V minulých letech byl prodán místní kulturní dům, který si lidé v podstatě sami vybudovali v akci zet. Někdejší zastupitelstvo dům prodalo a v tu chvíli kultura umřela. Lidé pak na kulturu rezignovali. Dnes tedy již zbývají venkovní prostory, jenže to je limitováno zase počasím. Pak je akcí méně. Pro děti je ale třeba pořádán dětský den, nebo drakiáda.

Kam vyráží dospělí? Do Stříbra?

Nejspíš do Stříbra, ale ti starší nikam.

Máte v obci továrnu. Je to pro místní obyvatele velká výhoda, tedy co se týče zaměstnání?

Určitě je to výhoda pro ty, kteří tam dělají. Místní do práce docházejí, mají to kousek. Myslím si, že ale větší procento našeho obyvatelstva bylo zaměstnáno v továrnách u Stříbra. Jmenujme například Alcou.

Je určitá hospodářská recese. Je v obci poznat, že jsou lidé nezaměstnaní?

Zatím nic takového nepociťujeme. Myslím si, že to pocítíme v druhé polovině roku. Zatím jsme na samém začátku. Není to znatelné a také to dělá to, že ti propuštění dostali odstupné a nebo berou sociální dávky. Ještě ta doba není tak hrozná. Myslím si, že lidé ještě doufají …

Zabrousíme k dětem. Mají si kde hrát?

Jestli se ptáte na dětské hřiště, tak v obci není. Není to proto, že není zájem, ale je to proto, že nejsou finanční prostředky. Jsou na to i těžké hygienické aspekty. Například certifikovaný dětský kolotoč stojí kolem sta tisíc korun. Musíme vynakládat finanční prostředky jiným směrem.

Jmenujte prosím konkrétněji.

Například škola a školka. Nový zdroj pitné vody.

Chtějí lidé v Záchlumí stavět?

Chtěli by. Máme i zpracovaný plán. Ale čekáme na aktualizaci územního plánu. Chceme zasíťovat pak případně pozemky. Mám i signály, že by lidé raději stavěli u nás, než na kraji Stříbra. Školství funguje a do města je to kousek. Nejsme špatná lokalita pro bydlení.

A co byty? Neplánujete výstavbu?

Ne.

Kostel je v dezolátním stavu. Kdo je majitelem?

Církev. Ale je to o penězích. Pro obec je to ale nereálné.