Úbytek obyvatelstva je věc, která starostu Davida Ölveczkého mrzí. Na druhé straně má radost, že se konečně podařilo začít hloubit novou kanalizaci. Nejen o tom hovořil v následujícím rozhovoru.

Pane starosto, už nedávno jste mi říkal, že jste začali s kanalizací. Můžete nám k tomu říci více?

Jedná se o splaškovou kanalizací, jejíž výstavba začala před více než měsícem a týká se vlastně celé obce. V příštím roce, ke konci příštího roku, by měla být hotova. Pokud nám vyjdou příští rok dotace, bude se zároveň dělat i voda, rozvody vody po obci.

Kanalizaci děláte splaškovou, to znamená, že dešťová zůstává ve stávající podobě?

My tady máme na některých místech dvojitou, ale ve většině obce ne. Tam je spojená splašková i dešťová dohromady. Proto děláme splaškovou a ta stávající zůstane jen jako dešťová.

Máte vyčísleno, kolik kilometrů nové kanalizace se po obci dělá?

Je to dva tisíce dvě stě metrů.

Budou se po dokončení také opravovat komunikace?

Na hlavní silnici se bude dělat kompletně po celé šíři nový povrch, to je investice Správy a údržby silnic. Místní komunikace budeme opravovat samozřejmě podle toho, jaké budou k dispozici finanční prostředky. Pokud budou peníze, necháme opravit kompletně celé povrchy komunikací, pokud bude peněz méně… Uvidíme, už na začátku se objevily problémy, které stavbu poněkud prodraží.

To jsou jaké problémy?

Skála. Dělníci narazili na skálu, která šla od asfaltky až dolů. S tím nikdo nepočítal. Ujeli dvacet metrů, pochvalovali si to a najednou další skála.

Kanalizace vás přijde na kolik peněz?

Vyjde na něco přes jedenáct milionů a už jsme uzavřeli i soutěž o vodovod, který by měl stát čtyři a půl milionu. Máme na to dotaci ze Státního fondu životního prostředí, před podpisem smlouvy, a měla by být ve výši devadesáti procent nákladů.

Kromě kanalizace, můžete si troufnout na nějaké další investiční akce?

Letos jsme třeba nakoupili, o tom už jste v Deníku psali, návěs za traktor s kontejnery a příslušenstvím pro údržbu v obci. Příští rok bychom chtěli vybudovat dětské hřiště v Písařově Vesci, což by neměla být tak velká investice. Řádově do sto padesáti tisíc.

V Lesné už dětské hřiště máte…

Ano, je tady nad obecním úřadem, dělalo se předloni. A část ještě o několik let dříve.

Pod Lesnou spadá Písařova Vesce a ještě další osady?

Kromě Vesce jsou to ještě Háje, Stará Knížecí Huť, Ostrůvek.

Ale v těchto osadách mnoho obyvatel asi trvale nežije…

Na Staré Knížecí Huti jsou dva, na Hájích je jeden obyvatel a na Ostrůvku také jeden.

Kolik obyvatel má tedy Lesná celkově, včetně těchto místních částí?

Poslední oficiální údaj byl 434 obyvatel.

Je to číslo, které se nějak pohybuje, nahoru, dolů, nebo spíše stagnuje?

Je to sestupné, máme úbytek lidí. Když jsem v roce 2006 nastoupil do funkce, tak bylo 511 obyvatel. Máme hodně starších lidí, mladí spíše odcházejí za prací, protože tady moc pracovních příležitostí není. Naprostá většina lidí dojíždí do Tachova a dále.

Přesto stále provozujete školu a školku. Počítáte tam s nějakými investicemi?

Máme na příští rok zažádáno o dotaci, dokonce už je schválená, ze Státního zemědělského intervenčního fondu, na regulaci tepla ve škole. Tedy výměnu všech uzávěrů a další práce s tím spojené. Škola nestojí málo peněz, ale snažíme se ji držet.

Máte v plánu výstavbu, tedy rozsáhlejší výstavbu rodinných domků, přesněji přípravu parcel pro ně?

Rozsáhlejší ne. Teď se staví jeden dům v Písařově Vesci. Tady v Lesné jsme dostali pozemky od Pozemkového fondu, ke kterým se bude přivádět i kanalizace. Tyto pozemky by byly vhodné pro výstavbu, ale zatím neevidujeme zájem. Pozemky jsou také v Písařově Vesci, ale jsou zatím zamokřené. Až je odmokříme, mohli bychom je prodávat na výstavbu. S větší výstavbou se ale určitě nepočítá. I je tady dost baráků volných, nevyužitých.

Byty v bytovkách jsou ve vašem majetku?

Ne, ty jsou všechny soukromé, my máme ve vlastnictví jediný byt, a to je byt školníka ve škole.

Jaké v Lesné fungují spolky?

Máme hasiče, myslivci svoji činnost ukončili, pak je tu tělovýchovná jednota, která má oddíl fotbalu a nohejbalu, funguje Sbor pro občanské záležitosti. To je de facto všechno.

Sportovci vlastně mohou využívat kluziště. Podobných bylo v regionu více, ale u vás je možná jediné, nebo jedno z mála, které se dochovalo a stále slouží svému účelu…

Ano, to je funkční. V zimě jej hasiči vždycky zalijí a může se na něm bruslit. A je dost využívané. Měli jsme tu i takzvanou Bosou ligu neregistrovaných hokejistů.

Pořádáte také nějaké pravidelné kulturní a společenské akce?

Děláme pravidelně vítání občánků, setkání dříve narozených, na konci prázdnin pro děti vždy ukončení prázdnin, což je zábavný program s večerní zábavou pro dospělé.

Blíží se zima a tady v Lesné asi bývá sněhu více, než třeba v Tachově. Jste na ni připraveni? Myslím na údržbu komunikací?

My jsme v klidu. Máme i sypač za traktor, sypeme štěrkem, příslušenství na úklid sněhu máme také, takže zimu zvládneme.

Vy máte na tyto práce, zimní i v dalších sezonách, jednoho pracovníka?

Ano, to je zaměstnanec obce, je to stálý pracovník. Máme tři stálé zaměstnance, dva přes zimu působí v centrální kotelně a jeden dělá údržbu. Přes léta se pak starají o zeleň.