Hodně přes sto lidí přineslo v předvánočním čase a na Štědrý den dárky do tachovského psího útulku 
U Šmudliny. Vánoční návštěvy fungují od samého začátku útulku, od roku 2005. „Letos vyšlo pěkné počasí 
a volný víkend s dalšími dny volna. Možná i proto jsme tady měli více návštěv, než například loni," uvedla správcová útulku Gabriela Jägerová. A nechodily jen rodiny s dětmi nebo osamělí lidé s touhou pomoci. Přijela i parta lidí až ze Stříbra. „Bylo jich devatenáct a přijeli v šesti autech. Přivezli přesně to, co jsme potřebovali. Kolínka, rýži, těstoviny, konzervy a další věci. Dovezli toho hodně a bylo to úžasné. Jsou takoví nadšenci, moc jim za dary díky," pokračovala v líčení návštěv správcová.

Letos poprvé přišly obdarovat čtyřnohé chlupáče i Iveta Karásková a Anna Karásková z Tachova. „Také máme doma psy a viděly jsme na facebooku, že je možné nosit do útulku dárky, proto jsme tady," řekly shodně při předávání různých pamlsků. „Nejvíce přejeme pejskům, aby v novém roce našli nové páníčky. To je asi nejdůležitější," vyslovila přání Iveta. „A také, aby se měli dobře," doplnila Anna Karásková. Kromě předání darů pro útulek si na Štědrý den mohli zájemci půjčit některého pejska z útulku a vzít ho na procházku. I to byla pro svěřence taková malá forma dárku.

A co by si pro své svěřence přála správcová útulku? „Aby každý pes našel páníčka přesně takové povahy, jakou má právě ten pes. Klidný pes klidného majitele. K peciválovi pecivál. Temperamentní pes, aby se dostal někam ke sportovci. Protože jde o souznění dvou povah a jedině tak jsou ti psi šťastní," pověděla, přerušována množstvím lidí, kteří chodili do útulku a sdělovali podobná přání.

Na Vánoce bylo U Šmudliny umístěno dvacet tři psů. Útulku letos přibyly další velké kotce. „Jeden jsem nechala udělat pro případ, kdy zde máme plno. Další dva jsou městské policie, která sem umisťuje odchycené toulavé psy," popsala Jägerová.

Pozor na petardy

S blížící se silvestrovskou nocí odborníci varují před nadměrným hlukem z petard, který stresuje psy. Jednoznačný recept, jak uchránit svého psího kamaráda před výbuchy a světelnými efekty, neexistuje. „Majitelé psů by ale měli brát takové věci vážně. Ti, co chovají psy venku, by je měli pokud možno ukrýt, někdy stačí jen zavřít ho do kotelny rodinného domu a kontrolovat ho. Rozhodně by ale neměl pes zůstat ve městě na zahradě u domu. Vystresovaný pes může totiž i utéci a pak to stojí nervy, čas a úsilí majitelů, aby psa našli. Nervózní pes může navíc kousnout dítě nebo i dospělého," doporučuje správcová s tím, že v bytě chovaní psi jsou na tom trochu lépe. Ale i jim by se mělo dostat zvýšené péče. Třeba tím, že je bude majitel utěšovat, uklidňovat.

Psí příběh milovníka Sargona

Sedmiletý bílošedý chlupáč s delší srstí pobývá za mřížemi útulku v Tachově už pět let. Jmenuje se Sargon a zatím se nenašel nikdo, kdo by si nového kamaráda odvedl domů. Lásku a přátelství tedy hledá U Šmudliny a jak je vidět, daří se mu to. Oblíbí si vždy nějakou fenku a jde o lásku na první pohled. Nosí ji plyšové hračky, skotačí spolu i jí dává pusinky. Tak o Sargonovi hovoří správcová útulku Gabriela Jägerová. Problém nastane v momentě, kdy Sargonem oblíbená fenka jde do adopce. Poslední psí vztah měl ke Kýře. I pro ni si přijeli noví majitelé, tentokrát až z Vodňan. „Sargonovi odešla jeho láska, přestal žrát, byl smutný. Nevezme si ani salám, nebo uzené maso. Snažíme se mu nějak přilepšit za to, jak je smutný. Bohužel, nic mu náladu nezlepší tak, jako nový vztah s další fenkou," popsala Jägerová. Takto vystřídal za svůj pobyt v útulku už jedenáct vztahů. Na Vánoce ale Sargon sám nezůstal. V kotci měl Citu, novou vykastrovanou fenku. A jak se tak zdálo, půjde i v tomto případě o intenzivní vztah.