Žlutý, opuštěný a pomalu vybydlený dům se zahradou a stodolou je strašákem a noční můrou obyvatel malé osady Vrbice u Stříbra. Chodí do něj krást podivní a zřejmě sociálně slabí lidé. Kradou železo a kabely. Lidi se jich bojí a už došlo i k požáru. Někdo podpálil auto, kterým zlodějíčkové přijeli.
„Máme strach. Kradou tady a málem podpálili domy u kravína. Bojíme se o svůj majetek. Jezdí sem krást parta chlapů a my nevíme, co s tím máme dělat, když je u toho nechytíme za ruku," říká paní Simona, která chce zůstat kvůli bezpečí a strachu o svůj majetek v anonymitě.

Z návsi je vidět žlutý, opuštěný dům, ke kterému patří stodola. „Oni se naučili chodit do opuštěného domu na návsi, protože tam zůstaly staré  železné roury, které se jim hodily. Jeden z místních slyšel hluk, zavolal policii, která přijela, ale nic se neřešilo. Na místě našli jen zaparkovanou felicii a ti chlapi z místa utekli. Večer to auto někdo zapálil a od auta začal hořet stoh slámy. Nejhorší je, že mohly vzplanout i ty sousední domy. Máme strach o sebe a svůj majetek," dodala.

„V neděli 5. ledna v obci shořelo osobní auto, požár se rozšířil na balíky slámy. Vyšetřovatel vyčíslil předběžně škody na šestadvacet tisíc korun, uchráněné hodnoty odhadl na čtyřicet tisíc korun," potvrdila mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. „Hasiči zlikvidovali požár pomocí vysokotlakého proudu, postupně rozebírali stoh a dohašovali skrytá ohniska. Na místě zasahovaly jednotky Hasičského záchranného sboru Stříbro, Sbor dobrovolných hasičů Kladruby a Stříbro. Příčina vzniku požáru je předmětem vyšetřování."

I ostatní obyvatelé Vrbice přiznávají, že tu byl vždy klid. Problémy začaly vznikat až když bývalý kravín přestal hospodařit a místo začalo být nevyužívané. Kravín zůstal opuštěný a veškeré železo, které v kravíně zůstalo, tak postupně zmizelo.

„Policie nám řekla, že pokud nikoho nechytí za ruku, tak neudělá nic. Chlapi z okolních baráků hlídají a sledují, jestli tam někdo zase něco nekrade. K tomuto kravínu skoro nikdo nikdy nejezdil a teď sem každou chvilku někdo jezdí, tak si toho hned všimnou a hned za kravín jedou," doplnila.
Lidé jsou věčně v pozoru. A jak už to na malých rodinných vesničkách bývá, nikdo si ani nezamykal branky na dvůr, teď si nechávají všichni přidělat klíče, aby se jim na pozemky nikdo nedostal.

Jak na opuštěné místo zloději přišli, nikdo neví. Všichni doufají, že to bylo naposledy. Policisté na místě nikdy nikoho nechytili. Obyvatelům radí, aby vše neprodleně hlásili na tísňovou linku policie. Rozhodně by do bránění majetku neměli zasahovat sami na vlastní pěst.

„Co se týče obce Vrbice u Stříbra, tak tam policisté nezaznamenali zvýšený výskyt kriminality. Pokud by měli obyvatelé Vrbice nějaké poznatky, co se týče zvýšené kriminality v této obci, ať se se svým oznámením obrátí na policejní služebnu ve Stříbře," radí prostřednictvím Deníku Vrbickým zastupující policejní mluvčí Dagmar Brožová.

U žlutého domu, který v obyvatelích budí  hrůzu a nejistoty, chybí veřejné osvětlení, které je rozbité. Ale podle slov místních obyvatel se do budoucna se počítá s tím, že bude lampa veřejného osvětlení opravena.

Na dům tak bude lépe vidět, čímž budou lapkové lépe viditelní –  obyvatelé osady si tak dělají naděje, že by se potom mohl případ pohnout kupředu.