„Ten dub jsme měli všichni rádi a všechny nás to ranilo,“ vyjádřil se Jan Rybecký. „Když jsem viděl, co se kolem stromu děje, volal jsem na úřad i starostovi Boru, aby se kácení zabránilo. Ze stromu zůstalo jen torzo a teď se budeme asi všichni modlit, aby na jaře obrazilo a strom se alespoň trochu vzpamatoval. I když tak hezký, jako byl, už nikdy nebude,“ dodal.

Podle informací Deníku o zásah do stromu požádali majitelé pozemku, vedle něhož strom rostl. Jako důvod byly v žádosti uvedeny obavy z pádu větví či stromu, ale také údajný zdravotní stav stromu.

Jak Deníku řekl starosta Boru Petr Myslivec, žádost byla řádně posouzena odborníky. „Nikdy bychom nepovolili takový zásah do zeleně bez řádného posouzení a bez odborného vyjádření. Také pro tento dub v Malovicích máme stanovisko od odborné arboristické firmy,“ řekl Deníku starosta.

Podle tohoto stanoviska nebyl dub úplně v pořádku.

Jak se v arboristickém vyjádření uvádí, větve ve spodní části koruny byly napadeny škůdci. „Zásah do stromu provedla odborná firma, která na místě ponechala část, která je schopna obrazit novými výhonky,“ doplnil starosta.

Proti zásahu do dubu se na sociálních sítích zvedla vlna nevole a odsuzujících názorů, které poukazují především na to, že strom byl historickou součástí osady a cenným přírodním prvkem.