Sáhnout do svědomí by si měli všichni pejskaři a zamyslet se nad tím, jestli po svých miláčcích poctivě sbírají, když se jdou vyvenčit. Výmluvy, že nejsou pytlíky u košů by měly jít stranou – nikdo nemá povinnost vám sáčky na trus přinést pod nos. Je pravdou, že to žádné vyhlášky nepřikazují, ale pokutu můžete dostat i bez platné vyhlášky. Lidem na sídlištích dochází trpělivost. Okolní prostředí si znepříjemňujeme a znechucujeme my sami – pes si to po sobě sám neuklidí.

Ve Stříbře zatím žádná vyhláška schválená není, ale je připravena a časem se obyvatelé dočkají. Přestože pejskařům žádná vyhláška nepřikazuje po svém psovi exkrementy sebrat, může hlídka městské policie tohoto hříšníka na místě pokutovat až do výše jeden tisíc korun. „Podle přestupkového zákona takovýto člověk narušuje veřejný pořádek tím, že ve svém okolí psí exkrementy nechává," informoval vedoucí městské policie ve Stříbře Tomáš Sedlář.

Ve Stříbře jsou boxy na zásobu pytlíků – jejich celkový počet je kolem osmdesáti. Najdete je nejen ve Stříbře, ale také v přilehlých místních částech a obcích. Stojany na sáčky se doplňují pravidelně. Pokud se vám zdají věčně prázdné, rozhodně to není tím, že by jich bylo málo, ale zřejmě je za tím zábava kolemjdoucích – většinou těch, kteří jdou o víkendu z vinárny a odpadkové koše, boxy a lavičky je vyloženě provokují.

„Naši pracovníci jezdí stojany doplňovat jednou týdně," upřesnil Dalibor Frič, ředitel Správy majetku městského úřadu Stříbro.
Na Stříbrsku se používají pytlíky plastové, protože je to ekonomičtější. Papírové pytlíky byly drahé a velice nepraktické.

„Doplníme tři tisíce sáčků týdně. V některých oblastech jsou sáčky celý týden, někde nejsou už za hodinu. Myslím, že to spotřebou nebude," poznamenal Frič.

V Tachově taktéž žádná vyhláška nenařizuje pejskařům po psech uklízet. Postihy však platí úplně stejné jako ve Stříbře. Zde je přístup lidí k situaci naprosto stejný.

„Několik lidí na Rapotíně má psy, kterým pouze otevřou dveře, ať se vyvenčí a tím pádem po nich nikdo neuklízí. Otevřou jim dveře, psi běhají volně a bez dozoru a večer si je zavolají a zavřou zase domů. Takoví lidé by psa mít neměli. Ráno jsem šla pěšky do práce a děti křídou na chodník namalovaly kruh, v němž byl sprostým slovem označen exkrement. A hádejte, co bylo uprostřed kruhu," řekla obyvatelka sídliště Rapotín v Tachově Jana Soukupová. Potvrzuje také, že na Rapotíně jsou psí exkrementy běžně rozšlapané nebo rozjezděné po celém chodníku.

Na sídlišti Rapotín bydlí také Nikola Hönigová, která venčení řeší zodpovědně: „Venčím svoji fenku na poli, a tam po ní nic nesbírám. Sáčky mám u sebe neustále a pořád. Má fenka je ale šikulka a vydrží až na pole. Jinak zde většina lidí chodí na pole a o těch ulicích níže nemám přehled. Předevčírem jsem u bytovky potkala pána s jorkšírem a ten to po něm uklidil."

Na sídlišti Východ je také celkem přepejskováno. „Svého pejska venčím většinou kolem bytovky, bydlím v lomeňáku a když mám více času chodím směrem na Vilémov. Ano sbírám, sice u baráku nemáme speciální pytlíky k tomu určené, ale sbírám je do normálních igelitových. Já osobně si myslím, že v naší bytovce bydlí převážně slušní lidé, takže každý si po svém pejskovi uklidí už jen proto, že před bytovkou si hrávají děti. Zatím se mi nestalo, že bych někoho viděla jak úmyslně po svém pejskovi neuklízí asi i proto, že se na to normálně nesoustředím," řekla Barbora Rolníková z Tachova.