Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem ve výtahu šlo o minuty, žádná lana jsme ale nevyhákli, brání se hasiči

Stříbro – Dlouhé minuty ve strachu prožila žena s ročním dítětem v kabině výtahu v panelovém domě ve Stříbře. Jak jsme informovali ve čtvrtek, výtah se zasekl a ženu vyprostili přivolaní hasiči.

14.1.2010
SDÍLEJ:

Tři měsíce starý výtah se zadrhnul mezi třetím a čtvrtým patrem panelového domu ve Stříbře v Soběslavově ulici. Ve výtahu, který visel na jediném laně uvízla mladá žena s malým dítětem. Vyprostili je hasiči. Výtah přijeli opravit pracovníci Otis PlzeňFoto: DENÍK/Markéta Kaprhálová

Dvě ze tří lan byla podle zprávy hasičů přetrhnuta. Technici firmy, která výtah udržuje, ale tvrdí, že lana nebyla přetrhnuta, ale vyháknuta.

„Myslím si, že dvě ze tří lan byla odháknuta až zásahem hasičů. Lana totiž nebyla přetržena, ale odhákla se nahoře ve strojovně a zachytila se o klec výtahu,“ tvrdil ve středu Deníku revizor firmy Otis Jan Trnka.

Hasiči ale tvrdí, že rozhodně žádná lana neodhákli a že žádný výtah nepoškodili, jak se vyjádřil jiný z techniků firmy. Navíc jsou podle Jaroslava Klímy, pověřeného řízením Územního odboru HZS Tachov, pro takové případy proškoleni. „Technicky víme, co a jak máme v takových situacích dělat. Víme, že výtah nespadne, že má tak zvané brzdy, ale výtah ve Stříbře při příjezdu jednotky už na jednom laně visel. My se především musíme zabývat záchranou lidí ve výtahu. Je třeba si uvědomit, že těm lidem jde o minuty, jsou ve stresu, mohou dokonce trpět klaustrofobií, proto je třeba jednat rychle a co nejdříve je z výtahu dostat ven,“ vyjádřil se Klíma.

Čtěte také: Výtah s ženou a dítětem visel na jediném laně

Ve prospěch hasičů hovoří také někteří svědkové, kteří se vyjádřili v internetové diskusi k článku.

„Pana Strejce z firmy Otis nevolali hasiči, ale matka ženy, která byla ve výtahu. Když jí odpověděl, že přijede nejdříve za třičtvrtě hodiny, přivolala hasiče, protože měla strach o dceru a vnoučka. Lana spadla ještě než přijeli hasiči, protože s výtahem manipuloval domovník p. Kuloviak, aby pomohl uvíznuté ženě a chlapci. Bohužel se mu to nepovedlo. Kdo tedy posouval kabinu špatným směrem?! Když přijel p. Strejc, zřejmě mu domovník nepopsal správně celou situaci,“ hovoří se v příspěvku podepsaném jménem „svědek“.

„Lana ale utržená nebyla, jen se vyhákla z kladky, a to proto, že než přijeli hasiči, domovník ve strojovně posouval kabinou výtahu ve špatném směru. Kabina visela mezi patry proto, že se o něco zasekla. Od začátku s novým výtahem byly problémy. Už po týdnu se musel volat opravář,“ píše dále Svědek.

„Pana Strejce ani jeho telefon neznám, proto jsem ho nemohla volat, volala jsem pouze na dispečink operátora na číslo, které je uvedeno ve výtahu a oznámila, že výtah zůstal viset. Hasiče jsme volali na radu přítomných po tom, co se uvolnila lana. Myslím, že by takto jednal každý, pokud by měl ve výtahu své blízké a nechtěl, aby se jim něco stalo. Hasiči byli na místě během pár minut, opravář přijel až hodinu po zavolání,“ vyjádřila se v internetové diskusi pisatelka, podepsaná jako Smolková.

Událost na místě šetřili také policisté ze stříbrského obvodního oddělení. „Výtaj uvízl mezi čtvrtým a třetím poschodím. V něm zůstala uvězněná jedenatřicetiletá žena se svým synem. Po více než hodině strávené ve výtahu je oba vyprostili hasiči ze stříbrského hasičského záchranného sboru,“ informovala mluvčí tachovské policie Dagmar Jersáková. „Hasiči nejprve výtah odpojili od elektrické sítě a ručně jej spustili do druhého poschodí, kde dveře výtahu otevřeli. Z výtahu vyšla žena i s dítětem naštěstí bez zranění,“ dodala mluvčí s tím, že na místo nehody byl přivolán i servisní pracovník firmy, která výtah v loňském roce rekonstruovala. „Ten prohlédl strojovnu výtahu, výtahovou šachtu, závaží i samotný výtah. Na základě toho pak stanovil příčinu poruchy výtahu, kterou způsobila technická závada,“ uvedla Jersáková.

Popis situace při příjezdu jednotky nám poskytli také hasiči. Tak informoval velitel zásahu Bohuslav Švagr: „Po příjezdu na místo jsme zjistili, že výtah visí mezi třetím a čtvrtým nadzemním podlažím a uvnitř je žena s dítětem. Obyvatelé domu byli velmi vyděšení, protože podle jejich informací se před příjezdem hasičů kabina už dvakrát propadla. Skutečnost, že před naším příjezdem někdo s výtahem manipuloval, nám nikdo nesdělil. Už při prvním pohledu bylo patrné, že dvě závěsná lana výtahů jsou spadlá a kabina visí na jediném laně. Museli jsme se rychle rozhodnout a jednat, protože se po našem příjezdu kabina opět propadla,“ uvedl.

„Dva hasiči s vysílačkou byli vysláni do strojovny a průběžně jsme se informovali o situaci a zda je možné s výtahem manipulovat. Nejbližší nouzové dveře výtahu měly poškozené otevírání, proto jsem rozhodl spustit kabinu o patro níž. Tyto dveře už šly bez problémů otevřít a žena s dítětem se v pořádku dostala ven. Když byla paní s chlapcem zachráněna, dorazil na místo servisní technik,“ popsal situaci velitel zásahu.

Pro úplnost ještě uvádíme časový sled událostí:
19.36 hodin – přijato hlášení o události
19.41 – JPO na místě události
19.47 – zjištění, že výtah drží jediné lano
19.48 – žádost o kontaktování firmy OTIS
19.55 – informace od firmy, že technik dorazí za 20 minut
19.58 – povolána ZZS
20.11 – žena s dítětem vyproštěna z výtahu
20.16 – místo předáno technikovy firmy OTIS

Autor: Jiří Kohout

14.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení