Nedostatky zjistil inspektorát práce na základě kontroly, kterou v Tachově provedl. „Při kontrole pracovních smluv, evidence pracovní doby, výplatních lístků, přehledů režimů pracovního konta, předložených zaměstnavatelem, se prokázaly skutečnosti, kterými byla porušena ustanovení Zákoníku práce,“ sdělil inspektorát práce v dokumentu, který poslal iniciátorovi kontroly.

Tím se stal Roman Krauskopf, jehož manželka v tachovském Lidlu pracuje. „Dvakrát až třikrát týdně měla odpolední a hned po ní nastupovala na ranní. To znamená, že z práce přišla po deváté večer a hned ráno v sedm odjížděla,“ upozornil nás s tím, že odpočinek mezi směnami by měl být alespoň 12 hodin. „Takové podmínky se mi nelíbí. Nedalo mi to a dal jsem podnět na inspektorát práce,“ uvedl Krauskopf.

Právě délka odpočinku je jeden z nedostatků, který inspektoři práce v Lidlu v Tachově zjistili. K dalším patří, že zaměstnancům v dvousměnném provozu je uvedena v pracovní smlouvě pracovní doba 40 hodin týdně místo 38,75 hodin. Lidl porušil zákoník podle inspektorátu rovněž v tom, že zaměstnanci neměli nepřetržitý odpočinek během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů alespoň 35 hodin.

V pobočce rovněž nebyla evidována práce přesčas.
Proti řetězci zahájil inspektorát správní řízení. „To trvá různou dobu. Firma může dostat příkaz k odstranění nedostatků a proti tomuto příkazu může podat odpor. Následuje ústní jednání a po něm vydání rozhodnutí. Celkově může celý proces trvat tak dva měsíce,“ řekl nám ředitel Oblastního inspektorátu práce v Plzni Miroslav Duchek.

Za uvedené nedostatky může řetězec očekávat pokutu, která se podle ředitele může pohybovat v řádech desítek tisíců korun. „Podněty k prošetřování různých nedostatků u obchodních řetězců dostáváme poměrně často, dá se říct, že jsou běžnější než u jiných profesních skupin,“ doplnil Duchek.

Že se kontrola v Tachově uskutečnila, nám řetězec Lidl potvrdil. „Byla to zcela běžná kontrola. Takové kontroly probíhají, vzhledem k velikosti naší obchodní sítě, v našich prodejnách v různých regionech průběžně. Kontrola v Tachově však v současné době není ukončena, čekáme na postup ze strany inspektorátu,“ sdělila nám mluvčí Lidlu Sandra Kipeťová.