Redakce oslovila první muže kandidátek čtyř politických stran. Tří větších a jednoho seskupení.
Lídrem strany ČSSD v Tachově je Jiří Struček, současný předseda místní organizace a zároveň místostarosta Tachova a krajský radní. Současný starosta Ladislav Macák už nekandiduje. „Chceme ale pokračovat v nastavené práci do budoucna," uvedl Struček, který za stranu ČSSD v zastupitelstvu města je od roku 1998. Kdo bude usilovat o křeslo starosty, se ukáže podle volebních výsledků. „Chtěl bych samozřejmě zůstat ve vedení města a to buď jako místostarosta nebo starosta Tachova," dodal s tím, že o křeslo starosty se mohou ucházet samozřejmě i ti, kdo jsou na prvních místech kandidátky.

ODS nasadila do pozice lídra Pavla Sklenáře, pro kterého je to za stranu už druhé volební období. O tom, koho by případně viděl ze svých řad na pozici starosty Tachova, se zatím vyjadřovat nechce. „Funkce necháváme až podle toho, jak dopadnou volby," konstatoval Sklenář. „V Tachově jsme jako strana několik volebních období a vyhovuje nám malá politická řevnivost. Chceme nadále spolupracovat," dále uvedl lídr ODS, který odchod Ladislava Macáka z pozice starosty města vnímá jako velikou ztrátu.

Společnou kandidátku mají Náš Tachov – TOP 09. Lídrem je zde Roman Soukup a za toto uskupení je to jeho první volební období. O post prvního muže na radnici neuvažují. „Nejsme strana, která má v Tachově šanci vyhrát," poukázal Soukup. „Jde o to, aby se politické spektrum poskládalo tak, aby se mohl Tachov rozvíjet. A to ne jen po čtyři roky, ale s perspektivou do takových dvaceti nebo až padesáti let. Ať je starosta z jakékoli strany, jde o celkově tým," míní lídr za Náš Tachov – TOP 09.

Za hnutí ANO 2011 bude na místo starosty Tachova kandidovat podle informací od poslance za toto hnutí Jana Volného živnostník a fotbalový trenér Zdeněk Slowik. Ten kandiduje poprvé.