Tvrdé kritiky se dostalo od táborské pobočky Ligy na ochranu zvířat Vietnamcům, kteří v Přimdě chovali čtyřiadvacet psů v naprosto nevyhovujících podmínkách.


Táborská Liga tak poukazuje na reakci Vietnamců, kteří mají v úmyslu podat trestní oznámení na neznámého pachatele a očistit tak své jméno, že psy chovají na maso.
„Takové jednání mne naprosto šokuje. Jak je možné, že Vietnamci dokáží ještě vyhrožovat soudem?“ vyjádřila se Deníku Květoslava Stoklasová z Ligy na ochranu zvířat.


Podle jejího názoru Vietnamci porušili zákon hned ve třech bodech.
„Je patrné, že omezili výživu zvířat včetně jeho napájení, omezili je v pohybu a chovali v nevhodných podmínkách,“ odcitovala Stoklasová přestupky.
Kritice Ligy na ochranu zvířat se nevyhnul ani Městský úřad v Přimdě.


„Zajímalo se město vůbec o to, zda jsou psi zaevidováni, mají očkovací průkazy a jsou za ně placeny poplatky?“ zajímá Květoslavu Stoklasovou.
Přimdský městský úřad se kritice brání. „Podle našeho šetření mají zvířata, která u Vietnamců zůstala, očkování v pořádku. Očkovací průkazy kontroloval i veterinář. Navíc, očkování měla i část zvířat, která byla odvezena do útulku,“ hájí postup města místostarostka Marie Šperková.
„Psi zaevidováni jsou, i když k tomu došlo až poté, co se věc dostala na veřejnost,“ dodala Šperková.


Ke kritice vietnamské komunity se přidala i řada občanů tachovského regionu. „Mohu potvrdit, že Vietnamci psi jedí. Před nedávnem jsem chtěla od ženy žijící s Vietnamcem koupit štěně německého ovčáka. Bylo mi však řečeno, že štěnata budou prodána Vietnamcům na guláš. Teprve poté, co jsem nabídla přijatelnou cenu, byla mi štěnata prodána všechna,“ napsala do redakce poznatek občanka Boru, která nechce být z důvodu pomsty jmenována.
„To je urážející pomluva. My psy nejíme,“ vyjádřil se šéf tachovské vietnamské komunity Hoang Van Than.
Vladislava Vávrová z Přimdy má s chováním Vietnamců ke psům také smutné zkušenosti.


„Na tržnici ve Svaté Kateřině jsem na vlastní oči viděla, jak nabízeli zvířata k prodeji. Štěnata tam ležela ve vedru naprosto netečná, bez vody a potravy. Vietnamci chtěli u lidí vzbudit lítost a tak takové podmínky štěnatům přichystali. Kontaktovala jsem v tomto ohledu veterináře, ale vše zůstalo bez jakékoli odezvy,“ uvedla.Bez možnosti pohybu ležela v létě minulého roku ve Svaté Kateřině tato štěnata. Vietnamci je takto nabízeli k prodeji.


„Zvířata jsme neprodávali, psi byli naši a na tržnici pobývali s námi,“ zareagovali už v létě minulého roku trhovci.
„To je hnus. V asijských zemích jsou podobné věci normální, ale u nás? Mám doma dvě fenky a jsou to členové naší rodiny. Kdyby na ně někdo sáhl, tak ho ubiju,“ objevil se na internetu názor čtenářky Věry.


Podle Ligy na ochranu zvířat je dobře, že se na tyto věci upozorňuje v médiích.
„Doufám, že se podobným způsobem podaří zamezit týrání zvířat,“ naznačila Květoslava Stoklasová.

Více čtěte zde: Budeme se bránit třeba až u soudu, hrozí Vietnamci