VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lilie a bělozářky na Tachovsku

Tachovsko – V české i středoevropské květeně převládají rostliny dvouděložné. Mezi jednoděložné však patří atraktivní čeledi jako jsou vstavačovité (orchideje), česnekovité, kosatcovité, árónovité, šáchorovité (například ostřice a suchopýry) či všudypřítomné trávy (lipnicovité).

28.2.2012
SDÍLEJ:

Bělozářky liliovité na Sedmihoří.Foto: Miroslav Trégler

Dnes se podíváme za liliemi a bělozářkami, jež oživují pozdně jarní a letní toulky krajinami Tachovska. Alespoň na "papíře" se přesuneme ze studené reality posledních dnů a týdnů do teplejší části roku. Věřím, že lilii zlatohlavou neboli zlatohlávek většina čtenářů viděla v přírodě na vlastní oči. Horší už to bude s lilií cibulkonosnou, jež je v našem regionu daleko vzácnější a pokud ji někde naleznete, většinou v malé populaci.

Lilie zlatohlavá (Lilium martagon) je statná vytrvalá rostlina s nápadným květenstvím, tvořeným nachově červenými, tmavě skvrnitými a převislými květy. Na Tachovsku roste zejména v listnatých a smíšených lesích a křovinách. Těžiště výskytu (včetně nejbohatších populací) se nachází na Bezdružické vrchovině a Stříbrské pahorkatině, na neovulkanitech a v údolích Mže a jejích přítoků. Jde mimo jiné o přírodní památku Krasíkov, přírodní rezervaci Hradištský vrch nebo Vlčí horu u Černošína. V Tachovské brázdě je lilie zlatohlavá vzácná, což je dáno geomorfologií území a z ní plynoucím nedostatkem vhodných biotopů. Rozšíření v Českém lese je možno popsat slovy roztroušeně, místy, nehojně. Znám ji například z přírodní rezervace Broumovská bučina, z Aglaina údolí nad Světcemi, z okolí bývalých Hraniček, z okolí Diany.

Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum) je typická pacibulkami v paždí listů a vzpřímenými oranžovými květy. Jejím biotopem jsou zejména lesní lemy, lemy cest a okraje křovin. Je to druh s těžko předvídatelnými místy výskytu. Občas se prostě někde objeví pár kusů a za čas zase zmizí. Takto jsme po léta pozorovali nevelkou populaci u Ovčin (v posledních letech jsem stav lokality nekontroloval). Asi před deseti lety jsem objevil dvě rostliny nedaleko Brodu nad Tichou. Lilie cibulkonosná je v seznamu zvláště chráněných druhů rostlin vedena jako silně ohrožený druh, lilie zlatohlavá jako druh ohrožený.

Bělozářka liliovitá (Anthericum liliago) je vznešeně vyhlížející lesní bylina s květenstvím (jednostranný hrozen) tvořeným velkými bílými květy. Listy v přízemní růžici jsou dlouhé a čárkovité, takže ve sterilním stavu spíše připomínají trávy. Bělozářka liliovitá vyhledává výslunná a teplejší místa, jako jsou světliny v doubravách či řídké borové lesy na stráních v údolí Mže, na dolních tocích Úterského potoka či říčky Úhlavky a dalších přítoků (například Petrský potok a přírodní památka Petrské údolí). Velice bohatá populace bělozářky liliovité se nachází v přírodní rezervaci Pavlovická stráň. S touto bělozářkou se potkáte i při toulání borovými lesy Sedmihoří (například Velký Chlum).

Bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum) je oproti předchozímu druhu ještě více teplomilná, proto roste na nejvyhřátějších místech údolí Mže a dolních partií přítoků od Hracholuské přehrady po Svojšín. Její rozšíření nezasahuje tedy tak daleko na západ od Plzeňska jako v případě bělozářky liliovité (tu lze vzácně vidět až na hadcích Slavkovského lesa). Jak napovídá název, květenství bělozářky větevnaté tvoří řídká rozložitá lata, květy jsou menší. Bělozářka liliovitá je na seznamu zvláště chráněných druhů zařazena v kategorii ohrožený, bělozářka větevnatá na tomto seznamu není.

Miroslav Trégler

Autor: Redakce

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení