Dub v Záchlumí roste v jihovýchodní části obce nedaleko místních paneláků. Podle vyprávění místního pamětníka zasadil v roce 1918 na svém hospodářství Wilhelm Popp jako poděkování a oslavu konce první světové války. „Přál si, aby strom lidem připomínal, že mají být vděční za mír a svůj život,” řekla Adéla Badáňová z pořádající agentury.

Dub jako jediný přežil budovatelská léta, kdy v obci zmizely celé hospodářské usedlosti se zahradami a místo nich byly postaveny právě zmíněné panelové domy.

To ostrovecká památná lípa je o mnoho let starší. „Památná lípa s větvemi sahajícími až pod úroveň svého kmene byla dlouho ukryta před zraky nevšímavých lidí. Odstraněním náletových dřevin se ze zapomenuté lípy vyklubal nádherný, dvě stě let starý strom s hustou korunou,” popsala monumentální lípu Badáňová.

Lípa také poodhalila svůj tajemný příběh skrze hlínou zanesený náhrobní kámen, který ležel povalený v blízkosti jejího kmene. „V jeho spodní části je starý nápis, jenž doposud čeká na své rozluštění,” řekla dále Badáňová.

Když jeden ze jmenovaných stromů v soutěži uspěje, bude o něj nejen odborně arboristicky postaráno, ale také se zařadí do celoevropského finále. „O evropský titul bude soutěžit se stromy z Bulharska, Francie, Irska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska,” uvedla Adéla Badáňová.

Hlasovat pro stromy může každý, kdo například disponuje mobilem. „Hlasování je zpoplatněné a jeho výtěžek směřuje na výsadbu a ochranu stromů v Čechách „Na jaře letošního roku jsme z veřejné sbírky podpořili celkem čtyřiadvacet projektů výsadeb stromů, díky nimž v tuzemsku přibylo více než dva tisíce kusů nových dřevin,“ upřesnila koordinátorka ankety Hana Rambousková.

Jednotlivé finalisty je možné podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM1–12 (dle čísla přiděleného každému stromu. Záchlumí má číslo 10, Ostrovce pak 12) na číslo 87 777.

Cena esemesky je třicet korun, přičemž dvacet sedm korun půjde na výsadbu stromů. Lidé mohou také připojit svůj podpis na hlasovací arch. Ten stojí šedesát korun a je na něm místo pro dvacet hlasů.