„Od počátku srpna až do 11. října mohou lidé zasílat své hlasy 12 finalistům celostátní ankety Strom roku 2007, kterou pořádá Nadace Partnerství. Plzeňský kraj reprezentují lípy ze Starého Sedliště,“ řekla nám Klára Slámová, koordinátorka soutěže. Výtěžek hlasování putuje do veřejné sbírky na podporu výsadeb stromů a péče o ně. Strom roku 2007 bude slavnostně vyhlášen na den stromů 20. října. „Generálním partnerem programu Strom života je společnost Skanska, která na něj v letošním roce věnuje 6,1 milionu korun,“ uvedla. Hlavním partnerem ankety Strom roku je společnost Sitronics CZ, záštitu převzal ministr životního prostředí Martin Bursík. Anketa Strom roku 2007 má 12 finalistů, o jejich dalším postupu nyní rozhoduje veřejnost. Hlasy

Lípám ze Sedliště mohou lidé zasílat od 1. srpna do 11. října třemi způsoby: zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM5 na telefonní číslo 87 777, pomocí hromadných hlasovacích archů, které je možné objednat na internetových stránkách programu Strom života Nadace Partnerství (www.stromzivota.cz), nebo prostřednictvím hlasovacích kuponů vycházejících ve vybraných časopisech a novinách.

Hlasování je zpoplatněné a výtěžek z hlasování poputuje do veřejné sbírky na výsadbu stromů a péči o ně. „Každý, kdo se rozhodne zaslat svůj hlas, tak současně přispěje na zkrášlení české krajiny,“ konstatovala koordinátorka. „V loňském roce přibylo do veřejné sbírky díky anketě Strom roku 200 tisíc korun. Z této částky Nadace Partnerství podpořila výsadbu 7 alejí a stromořadí a rekonstrukci 3 parků,“ pokračuje Slámová. Plzeňský kraj reprezentují v anketě Strom roku lípy, které rostou na hřbitově ve Starém Sedlišti u Tachova.

Místo s letitými kamennými náhrobky má neopakovatelnou atmosféru a stromy, které zde rostou, jsou tichými svědky času. „Německá část hřbitova byla z větší části necitlivě zničena na začátku 70. let 20. století. Nyní se zde pravidelně setkávají bývalí sudetští Němci se současnými obyvateli obce. Společně se rozhodli, že pod lípami vytvoří důstojné prostředí pro pamětní desku upomínající v obou jazycích na všechny zdejší pohřbené,“ řekla starostka Starého Sedliště Stanislava Fojtíčková, která stromydo ankety navrhla.

12 finalistů ankety Strom roku 2007

1) Sokolské lípy na Spořilově – Praha

2) Lípa ve Staré Lysé – Středočeský kraj

3) Švandova lípa – Jihočeský kraj

4) Hrušeň v Hrachovištích – Jihočeský kraj

5) Lípy ze Sedliště – Plzeňský kraj

6) Školní buk – Liberecký kraj

7) Stolanský javor – Pardubický kraj

8) Prosetínský dub – Vysočina

9) Platan na Kociánce – Jihomoravský kraj

10) Stojanova lípa – Olomoucký kraj

11) Polomská lípa – Moravskoslezský kraj

12) Buk na Bařince – Zlínský kraj.