Celostátní anketa Strom roku 2007 má už svého vítěze. Nejsympatičtějším stromem se s velkým předstihem stala Stojanova lípa z Beňova u Přerova, na druhé příčce se umístila Lípa ve Staré Lysé, třetí místo obsadila Hrušeň v Hrachovišti.

Vítězný titul a poukázku na odborné ošetření stromu převzal starosta Beňova Ivo Pitner na sobotním Koncertu pro stromy, kde po slavnostním vyhlášení vystoupili Bratři Ebenové.

Lípy ze Starého Sedliště skončily s 546 hlasy na 11. místě. „My si rozhodně nemyslíme, že jsme neuspěli. Pro nás byl už úspěch v tom, že jsme se probojovali do finálové dvanáctky,“ uvedla Stanislava Fojtíčková, starostka Starého Sedliště. „Nebyli jsme prostě favority. Spousta lidí nás podpořila, ale sms zprávy byly pro někoho moc drahé. Škoda byla, že o anketě se vědělo málo například ve školách,“ konstatovala Fojtíčková.

V letošním ročníku ankety hlasovalo 60 588 lidí, což je zhruba o deset tisíc více než vloni. Stojanova lípa přitom získala celou třetinu hlasů a své soupeře nechala daleko za sebou. Loňské drama, kdy Lípa na hradu Sádek vyhrála o pouhých několik hlasů, se tak neopakovalo.

„Těší nás, že díky anketě ožívá komunitní duch obcí i měst. Stejně radostná je i skutečnost, že do veřejné sbírky bylo letos vybráno více než 220 000 korun, které poputují na další výsadby či úpravy veřejných ploch. Jaké projekty to budou, brzy uveřejníme na našich webových stránkách,“ uvedla Pavlína Binková z Nadace Partnerství.

Mohutná, sto padesát let stará lípa rostoucí na návsi v Beňově, nese jméno významného rodáka, arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Do ankety Strom roku ji navrhli zástupci obce společně s místní základní a mateřskou školou. Obci se zhruba 670 obyvateli se poté podařilo strhnout veřejnost i podnikatele z širokého okolí a získat tak pro svého kandidáta úctyhodných 22 571 hlasů. „Už na samém začátku jsme si řekli, že se podobná situace nemusí opakovat, a že když se do ankety pustíme, tak ji chceme vyhrát. Vsadili jsme přitom na osvětu – vysvětlovali jsme, co je Nadace Partnerství, co dělá a k čemu slouží anketa. Hlasování jsme propagovali na veřejných akcích, zároveň jsme obcházeli podniky na Přerovsku a žádali je o podporu v podobě objednání archů. Nikdo nás neodmítl,“ prozradila místostarostka Beňova Hana Bělařová.

Všechny stromy z finálové dvanáctky také obdržely certifikáty a plaketu připomínající jejich účast v letošním finále. Vítězný strom získal kromě prestižního titulu Strom roku 2007 také poukaz na odborné ošetření od zahradnické společnosti Eden, které bude provedeno na jaře příštího roku. Pokud se ukáže, že je strom zdravý, nahradí ošetření výsadba nových stromků v blízkém okolí.

Výsledky ankety najdete zde: