Lokálka mezi Svojšínem a Borem funguje bez průvodčího. Jízdenky si cestující musejí kupovat přímo u strojvedoucího.

„Samoobslužný provoz zavedeme od prosince na všech lokálních tratích, kde ho můžeme mít,“ informoval náměstek ředitele osobní dopravy Českých drah v Plzeňském kraji Vladimír Kostelný.

„Cestující si na jízdenku, kterou koupí u strojvedoucího, sami natisknou v označovači datum a čas. Tento způsob už funguje v Evropě běžně.“ Černé pasažéry by v budoucnu měli odhalovat vlakoví revizoři. „Cestující bez jízdenky zaplatí pokutu 400 korun na místě, nebo do dvou týdnů dvojnásobek,“ poznamenal Kostelný a dodal, že České dráhy se snaží tímto způsobem uspořit pracovníky.

„Týká se to krátkých tratí, které jsou málo využívané. Samoobslužný provoz bude fungovat od 9. prosince i na Domažlicku mezi Poběžovicemi a Staňkovem, nebo mezi Nýřany a Heřmanovou Hutí,“ dodal.

Karel Nový jezdil lokálkou do Boru dva roky. „Dříve jsem dojížděl jsem tímto vlakem do Boru a občas s ním ještě jezdím,“ řekl a pokračoval: „Průvodčí mi ve vlaku určitě chybět nebude. Myslím, že díky tomu, že si budou muset lidé kupovat jízdenky u strojvedoucího, ubude i černých pasažérů.“

Lidé využívající vlakovou dopravu se musí v neděli 9. prosince připravit i na nový jízdní řád. V tištěné podobě si jej mohou za 60 korun zakoupit v pokladnách ve větších stanicích. Najdou jej i na webu ČD www.cd.cz.