Na to, co dělal 16. listopadu, v předvečer revolučních událostí, si vzpomíná velmi dobře. „Sloužil jsem v Boru a chodil jsem s mojí současnou manželkou. Když jsme se jednoho listopadového dne probudili, probudili jsme se do jiného světa. Všude byly různá hesla a nápisy,“ vzpomíná.

Jako policista, přesněji příslušník VB, měl pohotovost. „Svolali nás do Tachova na, dnes bychom řekli policejní ředitelství, a tam jsme drželi pohotovost a čekali, co se bude dít dál,“ řekl Deníku. Na listopadové události vzpomíná také stříbrský starosta Miroslav Nenutil. Ten tehdy pracoval jako učitel na škole v Plané.

„Co jsem dělal 16. listopadu, to si přesně nezvpomenu. Ale vím, že v pondělí 20. jsme jeli do práce a chtěli si koupit noviny, protože v Praze prý byla nějaká mela. Noviny jsme žádné nesehnali a co se přesně děje, jsme se dozvídali postupně z televize a od lidí, kteří se pražských událostí zúčastňovali,“ uvedl Nenutil. Listopadovou revoluci slavil pravidelně na Sametové oldies párty, které se ale letos z důvody oslavy v rodině nezúčastní. Z tehdejší Jugoslávie, z ostrova Korčula, se v listopadu 1989 vrátil muzikant a dnešní majitel fitnessu v Tachově Josef Bělčický.

„V listopadu už jsem byl z Jugoslávie doma a živil jsem se jako profesionální muzikant v hotelu Corso v Mariánských Lázních. Takže listopadové události mne zastihly jako muzikanta.“ Muzika je také velkým koníčkem pro Pavla Rybeckého ze Stříbra. V listopadu 1989 však byl ještě školákem. „Chodil jsem tenkrát do osmé třídy a revoluční události jsem ještě tak moc nevnímal, neprožíval jsem je intenzivně. Ve čtrnácti letech má člověk trochu jiné zájmy a o politiku se tolik nestará. Ale televizi jsem sledoval, takže co se děje jsem registroval,“ řekl nám. Dítětem školou povinným byla v listopadu 1989 také Iva Váchová, dnes učitelka tachovského gymnázia.

„Chodila jsem do třetí třídy a o tom, co se děje jsem prakticky nevěděla. Rodiče to sledovali, ale jinak jsme o tom nemluvili. Ani ve škole si nevzpomínám, že by nám třeťákům o listopadových událostech něco říkali,“ vzpomněla. Listopadové události přímo oslovily faráře v Boru Vladimíra Borna. „V Boru jsem v roce 1989 působil už deset let. V listopadu toho roku jsem se revolučních událostí účastnil, byl jsem i na borském náměstí a na žádost tamního Občanského fóra si vzpomínám, že jsem také promlouval na náměstí k lidem,“ řekl nám včera borský farář Vladimír Born.