Deníku to potvrdil Jan Bláha, dispečer povodí Vltavy závod Berounka. „Pokud nenastane nějaká mimořádná situace v podobě dlouhodobějších dešťových srážek, Lučina je schopna vodu z tajícího sněhu bez problémů pojmout,“ řekl Bláha.

Podle hydrologů je zásoba sněhu v okolí této tachovské přehrady zhruba 11,5 miliónů metrů krychlových. „Tento objem se zčásti odpaří, zčásti vsákne do půdy. Když nenastanou problémy, tak zhruba dvacet pět až třicet procent z tohoto objemu odteče do vodní nádrže,“ pokračoval Bláha. „Záleží ale na rychlosti tání. Kdyby bylo velice rychlé, mohla by do Lučiny odtéct až polovina tohoto objemu,“ pokračoval dispečer.

Podle něj se správci povodí na tuto situaci připravují již od prosince. „Průběžně snižujeme hladinu přehrady, nyní je více než čtyři metry pod úrovní maximální hladiny. Toto vodní dílo pojme maximálně čtyři milióny sto tisíc kubíků vody. Současný stav je tři a půl miliónu. To znamená, že máme ještě rezervu,“ dodal Bláha.

Nyní odtéká z přehrady do řeky Mže jeden metr krychlový vody. Podle vodohospodářů je bezpečný i devítinásobný průtok korytem.