Z postu místostarosty do funkce starosty se pondělním večerním hlasováním ustavujícího zastupitelstva města Stříbra posunul Karel Lukeš (Nezávislí).

Po komunálních volbách se do nově zvoleného stříbrského zastupitelstva dostali zástupci sedmi různých stran a subjektů. Nikdo neměl absolutní většinu. Při povolebních jednáních se nakonec dohodli zástupci tří nejsilnějších stran na vzájemné spolupráci. Z té vyplynulo nejen místo starosty, ale také místostarostů.

Prvním místostarostou byl v pondělí zvolen Martin Záhoř (ANO 2011) a druhým Vladimír Souček (ČSSD). Stříbro mělo doposud jednoho místostarostu.

Dva ze tří nejvyšších představitelů města budou uvolněni. „Uvolněn bude tedy starosta a první místostarosta," upřesnil Deníku Karel Lukeš. Původně se uvažovalo, že starosta bude neuvolněný, podobně jako je tomu v současné době v Tachově. „Když jsme se dohodli, že budu kandidovat na starostu, dlouho jsem to zvažoval, kvůli svojí práci. Vyřešili jsme to ale tak, že ve firmě, kde pracuji, zůstanu společníkem a moji práci přeberou kolegové," vysvětlil.

Zastupitelstvo by podle nového starosty mohlo fungovat velmi dobře. „Sám beru svoje zvolení jako velký závazek vůči občanům. A zároveň si myslím, že všichni noví zastupitelé mají chuť a vůli pracovat. Budeme určitě společně chtít, aby se město rozvíjelo," vyjádřil se Lukeš.

Ten teď převezme kancelář starosty města po Bohuslavu Červeném, který vedl město čtyři roky a v tomto volebním období již nekandidoval. Chce si užívat důchodu.

Na práci pro město bude vzpomínat rád a v dobrém. „Budu vzpomínat jen v dobrém. Nejen proto, že člověk prý na méně příjemné chvíle brzo zapomíná, ale mám proč vzpomínat mile," vyjádřil se při loučení s úřadem.

Ustavující schůze nově zvoleného stříbrského zastupitelstva volila také zbývající členy rady města a předsedy finančního a kontrolního výboru.