„Ahoj Karle, KITE04 už je doma. Pěkný den, Ivan,“ dal vědět plzeňskému ornitologovi Karlu Makoňovi v úterý ráno jeho kolega Ivan Literák z Brna.

Samice luňáka se vylíhla na hnízdě na Tachovsku u obce Doly v roce 2015. „Téhož roku pak byla se svým sourozencem označena speciální vysílačkou, díky které do dnešního dne máme zmapovaný její přesný pohyb, tahové cesty, hnízdiště i jiné aktivity,“ uvádí ornitolog Makoň. Samice luňáka dostala prosté označení KITE04.

Informace, že „KITE04 je doma“ pak znamenala, že se samice ze zimoviště vrátila už k nám na Plzeňsko, kde loni úspěšně vyvedla se svým partnerem tři mláďata (mimo jiné také vybavené a dodnes monitorované vysílačkou). http://www.birdtelemetry.cz/

„Až sem by na tom nebylo nic divného,“ pokračuje v líčení příběhu Makoň, „Kdybych nevěděl, že loni po vyhnízdění hnízdo na ohnuté borovici v lesíku na Plzni jihu v lokalitě u kolegy Davida Melichara spadlo, a tím pádem KITE04 je bez hnízda. Už loni jsem si dal po této události závazek, že „naší“ samici uděláme na sezónu 2018 hnízdo nové, přičemž, jak to tak bývá, se to prostě nestihlo.“

Ornitologům se ale podařilo během doslova několika hodin vyrobit novou hnízdní podložku a také ji instalovat na strom. I přes obtíže se zapadlým autem do bláta nakonec vše dobře dopadlo. Odměnou pro ně byl závěr akce, kdy se na nové hnízdo přilétla podívat i KITE04. „Pravda, ještě není vůbec jisté, že samice na podložce zahnízdí…“ dodává ornitolog a ochránce přírody.