Malé, jen dvoutýdenní mládě luňáka červeného, okroužkovali ornitologové u obce Doly. Tehdy ještě ani netušili, že toto na jaře nelétavé kuře jim za necelého půl roku udělá radost. Luňák totiž přeletěl do Itálie a tam ho zachytila videokamera na krmelišti supů.

A protože si ornitologové informace o pobytu ptáků systematicky vyměňují, dostala se i tato zpráva zpět do Čech.

Letos jde o první zpětné hlášení na Tachovsku okroužkovaného mladého luňáka červeného, které dorazilo až z Itálie. „Když jsme luňáka s kolegy kroužkovali v remízu mezi poli, pod hnízdem umístěným na takovém mizerném, slabém smrku, tak nikdo z nás netušil, že právě tohle mládě se bude v těchto dnech zdržovat v italském Toskánsku," popisuje ornitolog a ochránce zvířat Karel Makoň.

Jedná se o letošní mládě luňáka červeného, kroužkovaného spolu s dalším mládětem na hnízdě u obce Doly. „Luňák byl kroužkován jako nevzletné mládě 1. června ve věku dvou týdnů, a to jak klasickým hliníkovým ornitologickým kroužkem, tak kroužkem speciálním plastovým (M7). A právě díky dobře viditelnému plastovému odečítacímu kroužku byl tento jedinec opakovaně kamerou odečten na krmelišti supů v Itálii," dále pokračuje v líčení Makoň s tím, že od svého rodného hnízda z Tachovska do Itálie urazil přibližně 780 kilometrů a objevil se zde po 148 dnech od doby, co mu byl kroužek na nohu nasazen. Přesné místo kontroly je v severní Itálii (Toskánsko, oblast Grosetto).

„Výzkumu a projektu barevného značení luňáků na našem území se dlouhodobě věnuje i kolega a ornitolog Dušan Rak z Prahy. Ten nám také poslal informaci o pohybu vůbec prvního zachyceného luňáka červeného z letošní sezóny. Součástí jeho zprávy je i odkaz na videozáznam z krmeliště supů, kde byl kroužek odečten. Z naší strany šla do Itálie pak fotografie z kroužkování mláděte a všechna potřebná ornitologická data," líčí ornitolog podrobnosti.

Plzeňská skupina soustřeďující se kolem Karla Makoně letos okroužkovala a označila 14 mláďat luňáka červeného a 2 mláďata luňáka hnědého. „Celkem jsme kontrolovali a lezli na 6 hnízd, přičemž většina hnízd byla nalezena a dohledána kolegou Václavem Pintou a dvě pak kolegou Karlem Machačem. Z toho vyplývá, že akce kroužkování luňáků na Tachovsku proběhla jako akce týmová a velice úspěšná zároveň."
Krom kroužkování ornitologové odebírali u mláďat ještě i vzorek na DNA analýzu. Všechna data pak předávali jak realizátorům projektu, tak do Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.

„Jsme rádi, že máme první zprávu o pohybu ´našich´ mláďat. Jsme rádi, že je to zároveň zpráva o tom, že luňák žije, že se někde nespálil na drátech elektrického vedení, že nebyl otráven, střelen či sražen autem. Jsme rádi, že je to právě ´náš´ luňák a že mu v Itálii chutná," dodává radostně ornitolog.