Vlhnoucí a padající strop, zatékání, unikající teplo a zbytečný čas trávený při otevírání a zavírání starých vrat. První půle těchto negativ je už minulostí. Budova hasičské zbrojnice, kde sídlí Sbor dobrovolných hasičů v Chodové Plané, získala loni zcela novou střechu. Navíc se podařilo zvýšit sušící světlík a tím zlepšit vysychání požárních hadic.

Původně plochá střecha hasičárny vyrostla do sedlové s krytinou. Krom garáží a kanceláří dobrovolníků jsou v budově také dva obecní byty. „Nájemníkům padal strop doslova na hlavu. Už roky s tím byly problémy. Na střeše byly svody vody prostředkem a dělalo se tam jezero, pak zatékalo do bytů," uvedl starosta Chodové Plané Ctirad Hirš. Požární zbrojnice z poloviny sedmdesátých let minulého století měla v patře původně služební byty určené pro řidiče. Životnost střechy vypršela a obec musela často provádět její opravy. To prodražovalo provoz budovy. Peníze na stavbu Chodovoplánští vzali z úspor. „Loni jsme udělali dost akcí a stály nás nemalé prostředky. Ale jak říká náš tajemník, peněz je dost, jen je důležité s nimi umět hospodařit. Sebrali jsme je z rozpočtu městyse tam, kde se dalo. Například jsme ušetřili na demoličních pracích v areálu místního zámku," řekl starosta. Původně měla střecha přijít na pět set šedesát tisíc. Přišly ale problémy se svodem dešťové vody. „Nechali jsme udělat zásakovou jímku a svody dešťové vody nejsou vedeny vnitřkem budovy, jako doposavad. Celkem nás náklady vyšly na zhruba osm set šestnáct tisíc korun," dodal k investici Hirš.

Do budoucnosti se hasičárna dočká dalších změn. Ty povedou k tepelným úsporám 
i k většímu pohodlí dobrovolníků. Letos to budou nové vchodové dveře ze zadní strany. Následovat by mohla vjezdová vrata do garáží. Záměr vítá velitel dobrovolníků Václav Zimák. „Nová vrata mohou i celkově zrychlit výjezd jednotky k zásahům. Mechanizmus zavírání a otevírání vrat se totiž nechá připojit na Kango, což je jakési zařízení na svolávání hasičů," vysvětlil Zimák. Při výjezdu například k dopravní nehodě nebo rozrůstajícímu se požáru jde podle hasičů doslova o každou vteřinu. „Když naskočíme do auta, můžeme být bez nemotorného ručního ovládání vrat zhruba o dvě minuty rychlejší. V současné době musí někdo rychle otevřít vrata, než vyjede auto, a po vyjetí je zase zavřít. Jenže jsou v tak špatném stavu, že nejdou dobře zavírat. Při manipulaci se různě prohýbají, kroutí a už jsou několikrát opravovaná," popsal stav vrat velitel.

Zda vrata budou na elektrický pohon či nikoli se ještě ukáže. Hasiči i zastupitelé se byli společně podívat v německém partnerském městě Störnsteinu. „Požární zbrojnice tam má nádherná vrata. Jsou otevíraná do stran a hlavně prosklená. Přes taková vrata je vidět dovnitř a hasiče to pak i nutí dodržovat větší pořádek," uvažoval Hirš.

Hlavním důvodem pro pořízení nových vjezdových vrat zůstává ale úspora prostředků vynaložených na vytápění prostorů.

S novou střechou došlo také na zvýšení světlíku sušárny hadic přibližně o dva metry. Podle hasičů už tak nedochází při sušení požárních hadic k jejich ohýbání, lépe a rychleji vysychají a i to přispívá k jejich větší životnosti.