Dvůr je v rámci možností uklizený. Tu a tam najdete v koutě dvora pohozenou nějakou nepotřebnou věc, podobně je tomu na chodbách uvnitř domu. Zdivo volá po nové omítce a výmalbě. Někde už jsou cihly vydrolené, všude je přítmí. Když procházíte, máte pocit, že tady se snad žít nedá.

Přesto objekt obývá osm romských rodin, které jsou zde v nájmu. Majitel, kroměřížská firma, je v konkurzu a o objekt se stará insolvenční správce.

„Kdyby majitel nebyl pakárna a opravil to, bylo by to tady v pohodě, žádná cikánská ostuda,“ odpověděl Deníku na otázku, jak se v domě žije, mladík, který se později představil jako Radek.

Že by se jim v objektu žilo docela spokojeně, kdyby byl opravený, se shoduje většina obyvatel, s nimiž jsme v úterý dopoledne hovořili. „Největší problém je protékající kanalizace. Jinak by to bylo docela v pohodě, i když je barák v takovým hrozným stavu,“ řekl další z obyvatel. Kanalizace protéká v jednom z koutů dvora ven, vsakuje se do země a částečně do okolního zdiva. Je to cítit. „Jsme tady asi deset let a nic se s tím neděje, pořád je to tak, jak jsme sem přišli,“ postěžoval si další z mladíků.

Jména většinou obyvatelé domu nechtějí říct, stydí se. „S majitelem se dá mluvit, ale stejně vždycky říká, že na opravu nemá peníze. A přitom když prší, tak nám střechou do baráku zatéká,“ lamentovala jedna z obyvatelek.

„On si sem jezdí jenom pro peníze za nájem,“ podotkl další z mladých mužů, kteří na dvorku sekali dříví na otop.

Vlastníka budovy zastupuje insolvenční správkyně Monika Schillingová. „Majitel nemovitosti se ocitl v insolvenčním řízení a nemá žádné finanční prostředky na úhradu běžných provozních nákladů, natož investic, které by taková nemovitost potřebovala,“ sdělila Deníku. „Já vynakládám značné úsilí na to, aby od obyvatel této nemovitosti byly inkasovány alespoň nějaké prostředky, které umožňují hradit služby spojené s nájmem, jako je odběr vody, svoz odpadu a podobně,“ uvedla.

Podle jejího názoru je jedinou možnou cestou zpeněžit tento objekt, aby právoplatný majitel mohl uvést nemovitost do akceptovatelného stavu. „Nemovitost je v rámci zpeněžování majetkové podstaty dlužníka v nabídce realitní kanceláře a je průběžně nabízena potenciálním zájemcům,“ doplnila.

I když jsou obyvatelé domu přes veškeré potíže relativně spokojení, existují ti, kteří si našli jiné bydlení. Jedna z rodin se odstěhovala do bytovky ve Vysočanech.

Jiří Kohout, Josef Holek