Majitelé lesů se většího řádění zlodějů naštěstí neobávají, znají totiž způsoby, jak krádežím v lesích předcházet.

Neznámý pachatel v období od začátku září do počátku října celkem pokácel a nelegálně odcizil deset vzrostlých borovic a deset vzrostlých smrků. „Svým jednáním způsobil majiteli škodu v celkové hodnotě třiceti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestného řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli i ukradeném dřevě se stále pátrá," řekla Deníku mluvčí policie Dagmar Jiroušková.

V okolí Boru se bohužel s případem podobného ražení nesetkali poprvé. „Letos v únoru jsme řešili podobnou věc. Objevili jsme již nařezaných dvacet kubíků borového dřeva. Tenkrát byla škoda odhadována až na tři sta tisíc korun," vysvětlil deníku situaci tajemník Městského úřadu Bor Miroslav Cvrk, který se zmínil i o obraně proti zlodějům. „V dnešní době používáme fotopasti. Bohužel jich ale není dost, aby pokryly všechny skládky dřeva najednou".

I přes fakt, že na území tachovského okresu se nachází hodně lesů, řadí se zkušenosti Boru mezi ojedinělé. „U nás se zatím žádná krádež neobjevila a i v minulých letech jsme měli od těchto věcí relativní klid," podal informaci vedoucí lesní správy Kolowratových lesů Vladimír Šístek. Lesní hospodářství Kolowrartovy lesy, které je ve vlastnictví rodu Kolowrat – Krakowských, se rozprostírá v okolí Přimdy. Jedná se o takzvané polesí Diana.

Velké množství zalesněných pozemků má ve vlastnictví také město Planá. Zde se o údržbu stará společnost Plánské lesy. „Hodně dlouho nám z lesů nic nezmizelo, když tedy neberu takové ty malé krádeže chrastí," řekl ředitel společnosti Michal Hruška a dále navázal: „Poslední větší případ krádeže jsme měli před třemi, nebo čtyřmi lety, a to se jednalo již o zpracované dřevo.

To je podle Hrušky také nejspíš důvod, proč dřevo z plánských lesů nemizí. „Jiné firmy ho zkracují, takže případný zloděj má pak ulehčenou práci. Když je dřevo zpracované v celé délce, je to pro případného zloděje náročnější. Každopádně tenkrát jme našli jak lupiče, tak odcizené dřevo," dodal.

S menšími problémy se potýká také obec Kostelec. „Před pár dny jsem dostal informaci, že si nějací cizí lidé obhlíželi dřevo. S lidmi odjinud, kteří nám tu kradli, jsme měli problémy již v minulosti," sdělil starosta Kostelce František Trhlík a dále dodal, jak jsou na případné zloděje připravení. „Máme s občany takovou veřejnou domluvu, že jakmile uvidí někoho podezřelého, co si vyloženě vyhlíží dřevo, tak mi podají informace a já to řeším dál."