Dlouhé fronty si musí vystát majitelé vozidel, kteří si v posledních dnech roku chtějí přihlásit vozidla. Důvod je jediný, chtějí se vyhnout ekologické dani, kterou od Nového roku budou muset platit za registraci a přeregistraci staršího vozidla.

Lidé si uvědomují, že se čekání ve frontě před registračními pracovišti dalo předejít. „Sypu si popel na hlavu. Kdybych si splnil zákonnou povinnost registrace do deseti dnů, dneska bych tu nemusel být,“ uznává Jaroslav Kucala z Tachova.
Na nezodpovědnost poukazují i pracovníci tachovského městského úřadu. „Devadesát procent lidí tu takhle nemuselo vyčkávat,“ uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Tachov Václav Fišpera.

Úředníci registračních pracovišť jsou vzhledem k náporu značně vytížení. „Všichni toho mají dost. K dipozici totiž máme pouze tři pracovníky registru vozidel a tři techniky. Dá se říct, že je situace téměř nezvladatelná,“ podotkl Fišpera.

Ve frontách ale nestojí pouze řidiči dychtící po přihlášení svých oplechovaných miláčků. „Spousta lidí tu je kvůli tomu, aby své automobily odhlásili. V příštím roce totiž ti, kteří nebudou mít zaplaceno povinné ručení, budou sakciováni. To je důvod, proč lidé své starší automobily odhlašují,“ nastínil Fišpera.

Dav před registračními pracovišti mohl být ještě daleko početnější. Mnozí lidé ale vyčkávání vzdali. „To bych byl blázen, abych tady čekal. Stejně by se na mně dneska nedostalo. To tu ekologickou daň raději zaplatím,“ mávl rukou jeden z těch, kteří odcházeli v poledních hodinách zklamaní.
Šance bude ještě ve středu, ale pouze do jedenácti hodin. Zkrácené úřední hodiny tachovského městského úřadu byly stanoveny kvůli uzávěrkám pokladen v návaznosti na provozní dobu bank.

Jak si lidé krátili dlouhé chvíle ve frontách? „Vzal jsem s sebou syna. Probíráme, jak jsme spokojení s vánočními dárky a jak a kde strávíme silvestrovské oslavy. Snad nám to tímto způsobem rychleji uteče,“ doufal Petr Tvarůžek.

Jana Dvořáková z Plané byla z fronty zoufalá. „Pořádně mně bolí nohy. Jsem ráda, když se se sousedem ve frontě domluvím a na chvíli si sednu. Také už jsem vypila několik šálků kávy, abych se vzpamatovala. Vždyť tady čekám už od šesti od rána. Je to k uzoufání. Měla jsem s sebou vzít manžela,“ povzdechla si.