Už tehdy byl zámek ve špatném stavu, ve kterém je stále, i když majitelé se snaží o jeho záchranu. Od natáčení snímku režiséra Marka Najbrta se ale mnohé změnilo. Opravena byla například sýpka, velké změny se nedávno dočkalo také prostranství před zámkem. "Snažíme se celý areál zachránit, objekty renovovat. Zámek jsme převzali v žalostném stavu, a tak to není jednoduché," posteskl si Deníku majitel Werner Franz.

Ten často přikládá ruku k dílu, Deník jej zastihl při sekání trávy v zámeckém parku. "Ten park v současné době revitalizujeme. Obdrželi jsme na to dotaci. Už jsme sem instalovali nové lavičky, upravili některá zákoutí, máme tu také pramen," rozhlédl se po pozemku a dodal, že rekultivace parku je nyní hlavní činností, kterou se majitelé věnují.

Performerky, které se představí publiku v Kladrubech.
Festival Tanec Praha zavítá do zahrady kladrubského kláštera

Nedávno se jim ale podařilo částečně rekonstruovat sýpku. "Také na opravu sýpky jsme čerpali dotaci, takže z nejhoršího jsme tento objekt dostali," dodal s tím, že sýpka má novou střechu i stropy. Revitalizace se dočkalo také již zmíněné prostranství před zámkem, kde byly rovněž vybudovány opěrné zdi.

Zámek samotný s ale na opravu musí ještě počkat. "Zvenku sice vypadá velmi zuboženě, ale spoustu práce už jsme na něm také udělali. Kdybyste viděli, v jakém stavu byl, když jsme ho převzali. Uvnitř byli propadlé stropy, jak dovnitř pršelo, všude vlhko, voda, sutiny. Alespoň tento stav jsme odstranili. Zatím si ale celkovou opravu dovolit nemůžeme, nepodařilo se nám dosáhnout na dotaci a bez takové podpory se to zvládnout nedá. Ale zkoušet to samozřejmě budeme i nadále," svěřil se Deníku majitel, který s rodinou provozuje hotel v Mariánských Lázních.

Úklid listí a spadaných větví provádí v městských obvodech „vysoutěžené“ firmy i pracovníci na veřejně prospěšné práce.
S pracovníky, které doporučí úřad, obce příliš dobré zkušenosti nemají

Také ze zámku ve Slavicích chtějí vybudovat hotel. "Chceme také, aby byl celý areál otevřeným prostorem pro veřejnost. Proto jsme se pustili do revitalizace parku, kam už teď lidé mohou zajít," dodal.