Katarína Štvrtecká ze Starého Sedla ale Deníku v dopise uvedla, že její pes není nebezpečný a spoluobčanům se omluvila.

„Jsem majitelkou psa. Je to tříletý pes hlídací rasy, brazilská fila. Vyrůstá v rodině s dvěma dětmi, jezdí s námi na dovolenou mezi vodáky. Často ho bereme mezi své známé. Hraje si s dětmi sousedů i známých, nikdy nikoho nenapadl,” uvedla Deníku Štvrtecká.

„Utekl nám pouze dvakrát, příčinou je hárající fena, se kterou si často hraje. Snažíme se zabezpečit ještě lépe plot, aby již neutekl a zbytečně nestrašil naše spoluobčany, kterým se tímto omlouvám.,” napsala Štvrtecká v dopise adresovaném Tachovskému deníku. „Bylo by lepší, kdyby lidé přišli za námi a ne hned za paní starostkou, jako to děláme my, když zdejším chovatelům uteče jejich zvíře, například kůň nebo pes paní Burešové, která si nejvíce stěžovala,” doplnila.

Článek uvedený v sobotním Tachovském deníku podle Štvrtecké spustil velkou hysterii ve Starém Sedle. „Pes nikdy, opravdu nikdy nikoho nenapadl. Jsem zkušená chovatelka této rasy, je to již několikátá fila, kterou mám. Jen jedinkrát jeden můj pes napadl člověka a to zloděje, který se nám vloupal do domu. Jelikož je to pes hlídací, pouze plnil svůj úkol,” doplnila Štvrtecká.

Ta tvrdí, že je majitelkou psa, ale obec je jiného názoru. „Pes je přihlášen na pana Šišku, který je jako majitel zapsán v přihlašovacím formuláři. Pro nás jako obec je podstatné, že žádný pes nemá co dělat venku na veřejných prostranstvích, na to je obecně závazná vyhláška,” uvedla Deníku starostka Starého Sedla Jana Svobodová.

Na zkušenosti s volně pobíhajícím psem plemene brazilská fila ve Starém Sedle upozornilo několik obyvatel této obce. Ti si stěžovali starostce, která záležitost podle jejího vyjádření řeší s policií a o pomoc požádala také odchytovou službu.

Čtěte také: Staré Sedlo děsí bojový pes

Charakteristika brazilské fily

Brazilská fila je velké plemeno původem z Brazílie vyšlechtěné pro ostrahu usedlostí a farem. V některých zemích je zařazeno mezi „bojové psy” a jeho chov je zakázán. Při útoku na figuranta směřuje její útok primárně na krk a hlavu, pokud figurant psu nastrčí rukáv, jde i po něm. Její útok, jakož i jeho postup je nepředvídatelný.

Brazilská fila disponuje velkým stiskem v čelistech. Fila vyniká sebevědomím, odvahou a silným poutem ke svému pánovi a jeho majetku. Má-li dojem, že ji nebo její rodinu či teritorium někdo ohrožuje, zasáhne bez povelu a bez varování. Miluje a oddaně brání zejména děti a to i pokud nepatří do rodiny. Cizím lidem nedůvěřuje a ke psům se může chovat nadřazeně.

Fila neútočí nikdy bezdůvodně, ale dokáže zakročit velmi razantně. Nejlepším prostředím pro tyto psy jsou velké oplocené pozemky, kde se mohou nerušeně pohybovat a kde nehrozí, že se setkají s nevítaným hostem. Naprosto nevhodné je chovat fily na sídlištích nebo v husté městské zástavbě. Každý majitel musí své psy zodpovědně ovládat a nezneužívat jejich schopností.

V rukou afektovaného majitele se fila stává velmi nebezpečnou zbraní pro okolí. Rozhodně to není pes pro začátečníky nebo pro ty, kteří si chtějí velkým psem zvýšit vlastní sebevědomí. Chov v ČR zastřešují tři kluby.

Zdroj: wikipedie