Někdo totiž symbol máje vztyčený za hasičárnou přes noc pokácel. „Porazili ji ráno kolem páté hodiny. V tom případě nejde o tradici, ale o pouhý vandalizmus,“ uvádí velitel dobrovolníků, kteří májku stavěli, Václav Zimák. „Májka byla hlídána podle tradice do čtyř hodin. Navíc víme, kdo jí podřezal a byli to lidé tady z Chodové Plané,“ pokračuje Zimák. „Kdyby to byl někdo z jiné obce a podřezal ji do čtyř hodin ráno, tak bychom to brali,“ říká za dobrovolníky.

Májka byla obecní a kmen z obecních lesů. Proto celou záležitost hasiči vnímají jako vandalizmus. „Ohlásili jsme to i policii. Ti přijeli a zadokumentovali situaci. Při pádu došlo také k poškození plotu. Případně se situace bude řešit, jako obecné ohrožení,“ domnívá se velitel SDH Chodová Planá.
V Chodové Plané jde o ojedinělou událost. „Pamatuji si, že kdysi sem přijeli porazit májku z Michalových Hor. To bylo už dávno a regulérní, byli z jiné obce,“ pověděla Marie Soukupová. „Také se jezdilo autem a koukalo se, kde už nehlídají, taková byla tradice,“ vzpomíná místní obyvatelka. „Je to škoda a nechápu, proč májku podřezali. Dokonce někdo prohlásil, že jde snad o pomstu,“ poukazuje Alžběta Nová.

Dobrovolníci se na odpolední poradě v pátek dohodli, že májku postaví znovu. Chodová Planá tak o symbol máje nepřišla. „Když už jsme jí jednou pořídili, tak ať opět stojí. Trochu jsme ji zkrátili a postavili stejným způsobem, jako ve čtvrtek,“ dodal Zimák.