Senzační objev se podařil archeologům Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP). Při průzkumu lokality budoucího logisitckého areálu u dálnice nedaleko Ostrova

u Stříbra objevili semena máku setého, jehož stáří odhadují na 2800 let.

„Zuhelnatělé zrnko máku jsme našli mezi dalšími semínky, která jsou typická pro pozdní dobu bronzovou,“ informoval nás archeobotanik plzeňského ZIPu Petr Kočár. Archeologové zkoumali v lokalitě pozůstatky lidské činnosti z pozdní doby bronzové.

„Po zemních pracích se objevilo 133 sídlištních objektů a dva žárové hroby v keramických nádobách,“ uvedl vedoucí archeologického průzkumu v Ostrově u Stříbra Michal Tetour. Právě v těchto pozůstatcích osídlení se ukrýval zuhelnatělý mák. „Botanické zbytky jsme oddělili v laboratoři tak zvanou flotací,“ vysvětlil Kočár. Naleziště vydalo stovky, možná tisíce semen a zrnek. „Binokulárním stereomikroskopem pak na základě morfologie určujeme semena do druhu,“ uvedl dále archeobotanik.

Stáří makového zrnka se určuje jednak podle stáří prozkoumávané archeologické lokality a podle nálezů objevených na místě. „Mák objevený u Stříbra ještě pošleme do Polska, kde se stáří ještě upřesní radiokarbonovou metodou,“ dodal Petr Kočár. A jak je možné, že miniaturní zrnko máku přečkalo bez úhony v zemi bezmála tři tisíce let? Podle odborníků přestává být semínko, či podobný organický zbytek, který zuhelnatí při přípravě potravin nebo při spalování odpadu, pro drobné živočichy poživatelné. Všem přírodním vlivům tak může dlouho odolávat.

Podle archeologů je lokalita u Ostrova u Stříbra svým způsobem unikátní. „Jedná se o okrajovou lokalitu tehdejšího osídlení a těch není mnoho,“ podotkl Tetour. Archeobotaniky zase překvapilo zajímavé složení lesních porostů, které se v době bronzové na Tachovsku nacházely. Nálezy, které byly na stavbě logistického centra u dálnice D5 objeveny, budou možná k vidění v tachovském Muzeu Českého lesa. „Pokud muzeum projeví zájem, rádi je předáme,“ uvedl Tetour. Ředitelka muzea Jana Hutníková však zatím neví, kdy se exponáty v muzeu objeví. „Je třeba vzít na vědomí, že s objevenými předměty budou ještě nějaký čas archeologové pracovat,“ řekla nám. „V současné době se mezi památkovými subjekty připravuje dohoda, za jakých podmínek se budou archeologické nálezy předávat,“ dodala Hutníková s tím, že je jisté, že předměty objevené na území Plzeňského kraje v kraji zůstanou. „Takže je velmi pravděpodobné, že nálezy z této lokality by se v našem muzeu mohly objevit,“ řekla nám.