Ač to mnohé zarazí, chov včel je veden jako chov hospodářského zvířete a dle toho podléhá velkému množství legislativních pravidel. Dospělý včelař je musí dobře znát, děti se je od svých vedoucích postupně učí. Sběr měli byl náplní jejich poslední schůzky v uplynulém týdnu.

Do včelařského kalendária je hned v lednu zapsána legislativní povinnost sběru a odevzdání měli. Jedná se vlastně o směsný odpad na dně úlu. Tvoří se činností včel při budování a ošetřování plástů. Obsahuje rozkousané zbytky voskových víček po otevírání zimních glycidových zásob a veškeré biologické zbytky jak včel, tak roztočů varroa destructor, který napadá včely a šíří mezi nimi viry. Právě těmto virům včelstva nezřídka podléhají. Měl padá na tzv. monitorovací podložky v řádcích. Děti se pak učí z této podložky získávat potřebné informace.

„ Naši včelaříci podle spadu na podložce rozeznají sílu včelstva, poznají, jestli matka již teď v zimě ploduje,“ vysvětluje vedoucí kroužku Miluše Junková. Mimo jiné také zjistí, zda náhodou nemají v úle vetřelce v podobě myši a další a další anomálie.

Na otázku, proč se sbírá měl právě v lednu, odpověděla Junková: „Včelař podle množství popadaných roztočů zjistí, na která včelstva se musí hned zjara zaměřit a snažit se co nejvíce jim pomoci od virové nákazy. Vždyť včelky nám nosí jak trochu radosti, tak i trochu starosti ale hlavně, jako včelaři jsme za ně zodpovědní."