Každá běžná novostavba má své „mouchy“, které je třeba za první měsíce provozu vychytat. Jedná-li se o účelovou stavbu, kde je umístěno mnoho specializované techniky, problémů se jistě vyskytne poměrně hodně.
O tom, jak se hasiči v novém objektu zabydlovali, jak jim dnes slouží ale také o jejich aktivitách jsme hovořili s ředitelem Územního odboru Tachov Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Přemyslem Kosinou.
Jak se vám v nové hasičské stanici žije a pracuje?
Teď už dobře. Na stavbu je dvouletá záruka. Závady, které se tu objevily, se podařilo v průběhu prvních několika měsíců odstranit . Někdy to bylo problematické. Museli jsme oslovovat dodavatelské firmy, kterých bylo opravdu hodně a některé jsou třeba až z Moravy. Museli jsme tedy občas na odstranění některých závad čekat. A to i v případě, že bychom byli schopni tyto závady odstranit sami, ale nemohli jsme, protože bychom ztratili záruku.
Můžete uvést některé závady, které se v prvním měsících provozu objevily?
Byl to například únik plynu do budovy. Stalo se to v únoru loňského roku a bylo to nepříjemné. Nemohli jsme topit, museli jsme větrat, byla tu zima. Teď už jsou všechny složité technologie v pořádku.
Jak dopadá nová hasičárna ve srovnání se starým objektem?
Srovnávat nelze, máme neporovnatelně lepší prostory, podmínky k práci i technologii. Všechny mouchy už máme vychytané a odstraněné. Nová stanice byla postavena za pět minut dvanáct, teď už bychom to asi nepostavili. Nutno dodat, že i ve Stříbře máme vynikající podmínky. Tam byla nová stanice dokončena před šesti lety. Máme nejen nové prostory, ale i technologii a nábytek. U objektu je i přistávací plocha pro vrtulník.
Jakou novou technologii tady máte?
Například čistírna odpadních vod, tu jsme na bývalém pracovišti neměli. Máme tu také nový výkonný plnící kompresor na plnění dýchacích lahví. Další je nový náhradní zdroj, či moderní sušák na hadice. Máme také několik nových vozidel, například nový transportér VW, kontejnerový automobil MAN s hydraulickou rukou, takzvaného nosorožce Tatru 815 CAS 30 pro velkoobjemové hašení. Ten jsme dostali jako jedni z devíti v celé České republice.
Všichni hasiči se s touto novou technologií museli seznámit.Učili jsme se s ní pracovat za plného provozu mezi výjezdy, školeními a exkurzemi.
Kolik hasičů a v kolika směnách slouží?
V Tachově zajišťují nepřetržitý provoz tři směny po dvanácti hasičích, ve Stříbře tři směny po pěti hasičích. V každé směně je kromě velitele několik specializací, například záchranář, strojník, technik a podobně. kromě toho je ještě dvanáct denních příslušníků.
Není na závadu, že je hasičská zbrojnice umístěna prakticky mimo město?
Myslím, že ne. Z tohoto místa to máme blíž k dálnici a pokud na D 5 vyjíždíme vyhýbáme se městskému provozu. Obědy nám sem vozí dodavatelské firmy. Jen na některé nákupy musíme jet do Tachova.
Vloni jste k 1. květnu pozvali do nového objektu veřejnost. Budete tuto akci opakovat?
Tak velký zájem, jaký tato akce vyvolala mezi veřejností, nás, upřímně řečeno, nejen překvapil, ale i zaskočil. Chvílemi jsme nápor nezvládali. Přišlo sem přes tisícovku zájemců. Od rána do večera jsme vykonávali role průvodců. Chtěl bych veřejnosti za tento zájem poděkovat. Zatím jsme se nerozhodli, zda budeme tuto akci letos opakovat.
Zájem o prohlídku hasičské zbrojnice ale neupadl ani v dalších měsících.
Naopak. Vystřídaly se tu na exkurzích snad všechny základní školy v okrese. Například Stráž nám sem vozila žáky po celý den. Přišly i děti z některých mateřských škol. Ukazovali jsme jim techniku, fotografie ze zásahů, předvedli jsme, jak to vypadá, když je vyhlášen poplach. Dokonce jsme tu dělali ZŠ Hornické mikulášskou nadílku.
Co vás, kromě každodenní práce, čeká v letošním roce?
Jednou za dva roky pořádáme okresní kolo soutěže Mladý záchranář. Uskuteční se letos 17. května. Zúčastní se jí družstva ze všech škol Tachovska a uskuteční se tady u nás na stanici.
Další velkou akcí bude Krajské kolo v požárním sportu ve dnech 14. a 15. června. První den se dvě disciplíny – věž a běh na 100 metrů budou konat v Plzni v Košutce, protože my v Tachově věž nemáme. Týž den večer se všichni účastnící přesunou k nám do Tachova. Na stadionu se následujícího dne bude soutěžit ve zbývajících disciplínách – ve štafetě a požárním útoku. Budeme se tedy muset postarat nejen o zdárný průběh soutěže ale také asi o stovku účastníků.
Jaké máte v této soutěži ambice?
Nikdy nebojujeme o přední místa. Důvodem je i to, že tady nemáme věž a nemůžeme tedy trénovat. Tradičně se o první místo utkávají Domažlice a Plzeň. Tato dvě družstva se ve vítězství střídají, pak pravidelně vyhrávají dokonce republikové závody a soutěží i mezinárodně.
Vloni jste mezi sebe pozvali bývalé profesionální hasiče. Hovořilo se o tom, že by bylo dobré z toho udělat tradici.
Našim bývalým kolegům se toto setkání líbilo a uvažujeme o tom, že je mezi nás opět pozveme.
Pravidelně spolupracujete při výjezdech s jednotkami dobrovolných hasičů a se zdravotními záchranáři.
Dobrovolní hasiči vyjíždějí k mnoha zásahům společně s námi. Spolupráce je na dobré úrovni. Stejně tak, je-li u zásahu zranění, spolupracujeme se zdravotní záchrannou službou. V minulosti naši příslušníci chodili k záchranářům na školení. Chceme na to navázat a tato školení obnovit.
Hovoří se o velkém šetření. Máte dost finančních prostředků?
Finance na provoz i mzdy pro letošní rok máme. Jak to bude dál, to uvidíme.