O to více mají radost, že od středy mohou nově využívat prostornou prosvětlenou místnost v sokolovně. Tu jim poskytuje město ve spolupráci s místním Sokolem. Cesta k tomu ale nebyla úplně jednoduchá.

Společně se začaly scházet loni v únoru a dočasné provizorní útočiště jim poskytla poliklinika Bor. „Ta nám vyšla vstříc, že nás pustila do společenské místnosti. Jenže tam bylo málo světla a děti si světlo zaslouží. Hledaly jsme tedy dál prostory, které by byly i přístupné s kočárky a bylo tam dostatek světla, tepla a prostoru pro děti," sdělila Deníku Miloslava Honnerová, maminka, která klub založila.

Slůně našlo
nový domov

Maminky tedy opakovaně oslovovaly město Bor a místnost se nakonec našla v budově sokolovny. „Začala v sokolovně rekonstrukce a bude tu fitness centrum. K rekonstrukci byla přičleněna i místnost pro babyklub. Zastupitelé měli zájem, aby klub Slůně už někde měl své místo na stálo," řekla maminka Jana Kortanová. Město nechalo vymalovat a zbrousit parkety. Maminky umyly okna, uklidily a nastěhovaly potřebný nábytek, hračky a koberce. „Mnoho věcí jsme dostaly od polikliniky a od školky a také hračky od paní Honnerové, která je zapůjčila ze svých zásob. Všem náleží naše společné díky. Také vstřícnému panu starostovi Myslivci a místostarostce Šperkové," vzkazuje za Slůně Kortanová.

Klub je neregistrovaný a jde o vzájemnou dohodu mezi maminkami, že se budou společně scházet a pro děti vymýšlet a realizovat volnočasové aktivity.

Název Slůně si daly podle veliké hračky. „Když jsem byla na mateřské dovolené, tak jsem vymyslela název Babyklub Slůně," vysvětlila Honnerová a dodala, že doma jí překáželo veliké modré plyšové zvíře a to se vlastně tak stalo maskotem klubu.

Cíle si klub klade jednoznačné. „Předejít sociálnímu vyloučení skupin lidí. Některé maminky při prvním dítěti zůstávají doma, neví co s časem. Mateřství přináší spoustu změn a nových věcí." A také proto existuje klub Slůně. „Jde o to se například jen sejít s ostatními maminkami nebo rodinnými příslušníky, podle toho, kdo dítě přivede a vyměnit si zkušenosti." Klub také připravuje děti na vstup do kolektivu. „Když si zvykají na své vrstevníky od mala, tak potom i přechod do školky je pro ně snazší."

S dětmi pracují od první chvíle. Nejprve se pozdraví, pak si protáhnou tělo, používají cvičební nářadí i prvky z jógy. Poznávají části svého tělo, vypráví si, dramatizují říkanky nebo písničky a tím lépe chápou jejich obsah.

Mezi sebou uvítají další maminky s dětmi a to bez omezení věku. Klub Slůně se schází každou středu v borské sokolovně od 9.30 do 11 hodin.