„Náš táta na stavení narazil úplnou náhodou, poté jej koupil od sestry původního zemřelého majitele. Pozůstalá o usedlost nejevila zájem, přestože tam vyrostla, tehdy žila v Tachově na sídlišti, její děti na Moravě,“ sdělil Jaroslav Kares.

ChalupářiChalupářiZdroj: DeníkKdyž chalupu převzali, byla v dezolátním stavu. Nesáhlo se na ni přibližně od 20. let minulého století, kdy byla postavena. Musela tedy projít kompletní rekonstrukcí. „Něco jsme začali opravovat už v devadesátých letech. Do hlavních úprav jsme se pustili až po roce 2000. Museli jsme zrenovovat veškeré instalace, vyměnit okna, opravit střechu, půdní vestavbu. V objektu nebyla ani zavedená voda ze studny. Původně jsme pro ni chodili s kýblem. Od roku 2005 je chalupa v této podobě, od té doby se ji snažíme udržovat,“ popsal Kares. S manželkou unikají na klidné místo od civilizace a všedního života. „Manželka tam odpočívá od lidí. Chodí do lesů a odpočívá,“ řekl Kares.

Ilustrační foto.
U železničního přejezdu v Chodové Plané usmrtil vlak ženu

Jejich dům je jediný, který z původních asi dvaceti stavení v osadě zbyl. „Žila tam česko-německá rodina. Jako jediná nebyla po válce odsunuta. V polovině padesátých let se vše kolem rozstřílelo a zbouralo. Kromě našeho domu,“ zmínil majitel.

Karesovi se vlastními silami pustili i do opravy zdevastované kapličky, jež stojí naproti chalupě. Měla propadlou střechu a byla zarostlá křovinami. Opravu začali počátkem devadesátých let a vše si financovali sami. Po dokončení v roce 1997 byla kaplička znovu vysvěcena farářem z Tachova.

Kaplička je podle Karese přístupná na požádání. Když jsou manželé v chalupě, zájemcům ji otevřou. „Klíče má nyní i starostka Studánky Silvie Vajskebrová,“ zmínil chalupář.

Manželé u svatostánku navíc instalovali i informační tabuli, aby turisté věděli, jak to v osadě dříve vypadalo. Kolem kapličky totiž vede turistická trasa na Lesnou a Starou Knížecí Huť. „Manželka je nadšenec do historie, je to její velký koníček. Tabuli sama vyrobila, já ji připevnil,“ vysvětlil.

Po návratu do Plané, pátek večer.
Plánští hasiči natahali k Pravčické bráně kilometry hadic

Jedinou vadou na kráse je, že si cestu přes Pastvinu zkracují čtyřkolky či motocykly. „Těch je tam více než pěších turistů nebo cyklistů. Většinou se jedná o místní, pendlují mezi Studánkou a Lesnou. Cesty patří Lesům České republiky, a ač je tam zákaz vjezdu, lidem je to jedno. To je jediné, co tomuto krásnému místu škodí,“ svěřil se.

Jinak by rád na Pastvině trávil s rodinou co nejvíce času. „Místní krajinu jsme si velmi oblíbili a chceme pokračovat v odkazu mého otce. Chceme toto místo nadále udržet alespoň v takovém stavu, jako je teď.“