Na plošnou likvidaci bolševníku velkolepého se chystají v Mariánských Lázních. Město získalo na tento projekt dotaci více než sedm milionů korun.

„Prostředky poskytla Evropská unie z Operačního programu životního prostředí na projekt Opatření k omezení výskytu v povodí Kosího potoka,“ informovala vedoucí odboru životního prostředí města Lenka Pocová. „V České republice jde o pilotní projekt. V podobném rozsahu se na našem území bolševník dosud nelikvidoval,“ uvedla. „Bolševník likvidujeme na zhruba polovině ploch chemickou cestou, na druhé výhradně mechanicky.“ Vždy záleží na omezeních daných ochrannými pásmy.

Celkově bude likvidace této invazní rostliny stát více než osm milionů korun a je rozdělena na čtyři vegetační období. Skončí tedy v roce 2013. „Odstartování letošních prací je závislé na vývoji rostlin. Očekáváme, že by likvidace měla začít koncem dubna,“ sdělila Pocová. Zcela zlikvidovat bolševník ale podle jejích slov nelze. „Cílem projektu je omezení jeho výskytu na deset procent tam, kde použijeme chemický způsob, u mechanických pak na třicet procent původních rozloh. Jde především o zastavení invaze této rostliny na další lokality, dostat porosty pod kontrolu, snížit jejich rozlohu a zabránit tvorbě nových semen.“

Následujících deset let po skončení projektu budou prováděny kontroly, zda se o pozemky náležitě starají jejich vlastníci. „Ani to nebude znamenat, že se povodí Kosího potoka této rostliny zbaví navždy,“ řekla Pocová.

V celém Karlovarském kraji se bolševník vyskytuje na území o rozloze zhruba tří tisíc kilometrů čtverečních. Pokud se nezlikviduje tato rostlina i na nich, dříve nebo později se může do vyčištěné oblasti vrátit zpět. „S výskytem bolševníku je to opravdu hrozné,“ řekl Daniel Hříbal z Chebu.

„Někde jsou ho celé pole a vlastník se o jeho likvidaci nestará. Mám kamaráda, který poctivě likviduje. Co je mu to ale platné, když vedle jeho pozemku bolševník roste a majiteli je to jedno. Samozřejmě je dobře, že města získají dotace, aby tuhle rostlinu likvidovala. Myslím ale, že se jí nikdy nezbavíme.“