„Podklady máme prakticky všechny kompletní, včetně vyjádření památkářů,“ potvrdil Deníku starosta Tachova Ladislav Macák.

Stavební řízení by se podle jeho slov mělo vyřídit během tohoto pololetí a pak bude zbývat sehnat na rekonstrukci peníze. „Bohužel už není možné získat dotaci, žádný dotační program na tento typ rekonstrukce v současné době není. Stavbu budeme muset hradit ze svého rozpočtu,“ doplnil starosta s tím, že po zajištění finančního krytí vypíše město výběrové řízení na dodavatele. To by mělo být na přelomu roku a na první část příštího roku předpokládá radnice začátek prací.

Stavět se bude na etapy, přičemž jedna etapa zahrnuje samotné náměstí, druhá etapa sousedící ulice Rokycanovu a K. H. Borovského. „Na náměstí se v rámci rekonstrukce vrátí také Mariánský sloup,“ uvedl dále Macák. Po dokončení se také změní dopravní režim a celkově povedou komunikace jinak, než nyní.

Celé náměstí dostane dlažbu, a to různé druhy. Cesty pro pěší povedou po obvodu i napříč a budou z odlišného druhu dlažby. Motoristé získají více komunikací, z toho částečně jednosměrné. Podél vozovek budou také zálivy k stání na určitou dobu.

„Důležité budou také opravy obou zmíněných ulic, které jsou ve velmi špatném stavu. Je možné, že rekonstrukcí těchto ulic bude celá stavba zahájena,“ konstatoval dále starosta.

Celková cena opravy náměstí a obou ulic není přesně stanovena, město počítá s investicí v řádech několika desítek milionů korun.

Z TFA v Tachově.
Tachovskou TFA zdolala dvacítka závodníků