Několik žáků a kantorů bylo zabito, další byli těžce zranění střelbou a noži. Kromě policistů na místě zasahovali tachovští profesionální hasiči a několik vozů záchranné služby včetně lékařů. Později dojela i zásahová jednotka s obrněným transportérem a snipery. Střih. Takto bych uvedl zprávu, kdyby se jednalo o skutečný útok. V tomto případě jen cvičily složky Integrovaného záchranného systému (IZS). To ale nic nemění na tom, že okolí základní školy připomínalo apokalypsu.

Rychlý Tachov

Jen co se z budovy ozve střelba ze samopalů a ženský křik, dozvídají se o agresi i policisté, hasiči a záchranka. Jako první přijíždí dvě policejní oktávie ze zdejšího oddělení. Zastavují takřka smykem, policisté vybíhají z auta nasazují neprůstřelné vesty. Cvočky u pouzder na pistole cvakají a muži zákona vyráží v řadě ke škole. Kryjí se navzájem, drží se za ramena. Každé zákoutí využijí ke zkrytu. Postupují vpřed a vnikají do budovy. Dál o nich nevím. Jen z budovy se stále ozývá hysterický křik a dávky ze samopalů.

V tom okamžiku dojíždí i záchranná služba a hasiči. Budou potřeba, policisté do vysílačky hlásí, že vidí zhruba patnáct zraněných a mrtvé. Hasiči rozkládají obrovský stan pro zraněné a ustavují plošinu. Mohla by posloužit k transportu odstřelovačů na některou z nedalekých budov, třeba fary. Tachováci jsou stále uvnitř.

Cvičení složek IZS v Tachově.

Padají k mrtvému

Nevím jak se jim podařilo uniknout, ale ze dveří vybíhají dvě zraněné žačky. Pláčí, křičí, padají na zem, jsou v šoku. Jejich nářek je ještě umocněn, když si na ulici všimnou svého zabitého kamaráda a učitele. Klesnou v kolenou. Pak se ale zvednou a dál se potácí uličkou u fary a prosí o pomoc. Jsou celé od krve, drží si prostřelené ruce. Hasiči jsou pohotoví a odvádí je k záchranářům. Ti už se o ně postarají.

Z budovy se vydává i jeden ze zasahujících policistů. Veliteli hlásí zprávu o zabarikádovaných útočnících, kteří drží rukojmí. Tady opravdu přestává veškerá legrace. Do akce se zapojuje i vyjednavač. Do „Kostelky" vbíhá spolu s ozbrojeným policistou, který se před chvílí přiřítil s několika cennými informacemi.

Cvičení složek IZS v Tachově.

Jedou muži v maskáčích

A opět, skončí v útrobách domu. Venku už nic neslyším. Jen občas cosi zašustí ve vysílačkách. Velitel mezitím povolal plzeňskou zásahovou jednotku. „Zasahová jednotka jede na místo," ozve se z vysílačky hlas operačního důstojníka. No, to bude divočina… A taky že jo.

U fary, řekněme na místě základního tábora, již operují místní kriminalisté v čele s Luďkem Svobodou, vedoucím tachovského územního odboru a jeho zástupcem Janem Michalcem. Doráží i Jaromír Kníže, krajský policejní šéf a několik lidí z prezidia.

Šarže na místě

Policejní manévry nabírají na obrátkách. Další houkající oktávka přiváží několik neprůstřelných vest. Jsou určeny hasičům, kteří budou na nosítkách vynášet raněné. Co kdyby je chtěl někdo odstřelit. Teroristé jsou nevyzpytatelní a policie situaci nesmí podcenit. „Chlapi, jdeme," zavelí hasič Václav Pinta. A stejně jako policisté, jdou v řadě za sebou. V čele s ochráncem, samozřejmě.

Vyjednavač dělá, co umí. Policisté hlásí, že přízemí a první patro je zajištěné. Teroristé jsou ve druhém patře. Nevíme kde, ale prý se zabarikádovali a stále drží rukojmí. Opět se nedozvídáme kolik, ale mě to může být jedno. Policie ví, co dělá a jistě bude lépe informovaná, než já. „Z taktických důvodů vám nemohu sdělit bližsí informace," krčí rameny krajská policejní mluvčí Jana Tomková.

Všude krev

Hasiči vynáší zakrvácené oběti hrůzného činu. Jeden z mladíků má dokonce vyhřezlá střeva, další má zabodnutý nůž v zádech a jiný zase prostřelenou nohu – tady se maskovači figurantů skutečně vyřádili. Nezapomněli ani na popelavou barvu obličeje a namodralé rty. Na první pohled vypadá vše jako pravé. A vlastně i proto celá situace připomíná skutečné události… Jak děsivé, jak deprimující. Jak je to vůbec možné, ptám se za chvíli sám sebe…

Na city tu není moc prostoru. Z letargie mě vytrhnou záchranáři, lékaři se lidí okamžitě ujímají, podávají první pomoc a rozřazují je podle míry zranění.

Prostřelená hlava

Místo obklopuje podivně ticho. Záchranáři makají, co jim síly stačí. Škola chrlí další mrtvé nebo – v lepším případě – zraněné. Viděli jsme i čistý průstřel lebky (na plastové figuríně). „Nezbývá, než konstatovat smrt," zhodnotí lékař Karel Lysý, kloníc se nad zavřažděným dítětem.

Nestačím se ani otočit a za zády mi za doprovodu sirén a modrých majáků burácí obrěný transportér zásahovky. Za ním zastaví tři dodávky, ze které vyskáčí muži v maskáčích. „Prosím, nefoťte je. Počkejte, až se zakuklí," mírní mé reportérské vášně mluvčí Tomková. S jistou pokorou skláním fotoaparát k zemi. Velitel jednotky rozdává jasné rozkazy a podle doposud nasbíraných informací vyhodnocuje situaci. Jeho hoši si zatím nasazují kukly, přilby, kontrolují samopaly i pistole. Na nohou mají kanady, maskovací ošacení zakrývá neprůstřelná vesta, oči halí tmavé „lyžařské" brýle. Z komanda jde strach.

Mrtvý terorista, dobrý terorista

Průběžně se z budovy hlásí tachovští policisté. Prý se jim podařilo zastřelit jednoho útočníka. To je dobrá zpráva. Ale kolik jich tam ještě je? Na tuto otázku mi nechce nikdo z přítomných odpovědět. Nedá se prostě svítit.

Obrněnec je připraven. Vedle něj se šikuje asi patnáctka mužů. Bojí se? Možná ano, možná ne. Jisté je jen to, že česká zásahovka patří mezi nejlepší, minimálně v Evropě.

Odstřelovači na střeše

Když se obrněnec zastaví před hlavním vchodem, policisté potichu vnikají do prostoru. Na svá místa ulehají i odstřelovači. Plošiny nebylo potřeba, snipeři se k akci přichystali na střeše polikliniky. Nevidíme z nich nic. Jen deku a lauf odstřelovačky. Semtam se odlesknou skla dalekohledu. Kdybych nevěděl, že tam leží dva po zuby ozbrojení chlapíci, nevšiml bych si jich. Parádní kamufláž. Fakt.

Cvičení složek IZS v Tachově.

Krytí transportérem

Mezi táborem a školou začíná pendlovat obrněný transportér. Přiváží raněné nebo mrtvé a později i přeživší kantory. Jsou zdraví, ale v šoku. Hasiči je doslova konejší. O slovo se hlásí i skupina psychologů. Vznikají velice dojemné mikropříběhy. Nikdo nic moc neříká, jen se drží teplých rukou hasičů a policistů. V očích nemají žádnou jiskru. Uhasily je hrůzostrašné výjevy, které jim přichystali teroristé. Živí se přímo tulí ke svým zachráncům. Vím, že je to jen „jako", ale je mi do breku. Pracovníci IZS ale mají vše dokonale zmáknuté, včetně psychologie. Já prostě smekám.

Deset minut před půl dvanáctou dopolední je celá akce ukončena. Necelé dvě hodiny po vyhlášení byli teroristé nemilosrdně zneškodnění. Jen těžko se dozvíme, jestli byli jen zpacifikovaní, nebo rovnou zastřelení. Známy nám nejsou ani přesné počty mrtvých a zraněných. Zhruba, mrtvých bylo asi pět, zraněných do dvaceti. „Přesná čísla nemohu sdělovat," je striktní mluvčí. Zkrátka, strategie a další informace se na veřejnost nepouští. Ani když jde o cvičení.

Zatím bez výsledku

Na místě jsem se nedozvěděl ani výsledek. Věřím však, že cvičení dopadlo výborně. Výsledky policie zveřejní až koncem příštího týdne. „Taktické cvičení policistů neslo název Škola 2013," upřesnila mluvčí Jana Tomková. „Cvičení bylo zaměřeno na řešení mimořádné události. Tato modelová situace měla za cíl procvičit činnost všech zúčastněných na místě mimořádné události, jejich součinnost a spolupráci, předávání informací a taktické postupy při jejím řešení."

Proč byl ale vybrán zrovna tento model, ptám se mluvčí. Školy se u nás nevyvražďují. „Typ situace byl vybrán s ohledem na události ve světě, kde dochází k obdobným útokům, proto se zaměřujeme i na koordinaci postupů všech organizačních článků policie a dalších zúčastněných," dozvídám se.

Do budoucna jsou zdejší součástí policie plánována obdobně tematicky zaměřená cvičení, která budou realizována nejen za účasti policistů.