Pro Matěje poslali do Sulislavi i vůz. „Přijeli pro mě autem, a tak jsem jel úplně sám. Uvítal mě náměstek Antonín Blažek a šli jsme se podívat na zkušební dráhy. Mají tam dvě, jedna je dlouhá čtyři kilometry a druhá třináct kilometrů,“ vyprávěl Matěj.

Byl přizván i ke zkušební jízdě. „Zrovna tam zkoušeli jednu lokomotivu z Plzně, sedl jsem si vedle strojvůdce a byla to pořádná jízda. Vyzkoušeli jsme i rychlost dvě stě deset kilometrů v hodině. Na rovině jsme letěli jak střela, ale v zatáčkách to hodně házelo,“ usmíval se chlapec.

Matěj si vyzkoušel i lokomotivu na nákladní dopravu. „Ta byla po opravě. Potom jsme se vydali k modelům, kde jsem si přes počítač vyzkoušel řízení, přehazování výhybek a podobně,“ řekl. „Mají tam všechno moderní a hodně dep, prý je to největší depo v Evropě. Byly tam různé lokomotivy z Francie, Dánska, Nizozemska, ale nejhezčí jsou stejně ty naše škodovácké,“ chválil české lokomotivy.

Matěj se u jedné z lokomotiv fotil také pro časopis železničářů. „Říkali, tvař se , že je jako tvoje. Kdybys ji prodal, měl bys aspoň na tři tisíce modelů. Byl to fakt skvělý výlet, hodně jsem tam viděl a naučil se. Slíbili mi, že mě příště prý vezmou do depa v Praze,“ těší se na další výlet Matěj Brzica.