Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřinka v Tisové má hned několik novinek najednou

Tisová – Do mateřské školy v Tisové chodí dvacet dětí, které nejsou jen místní – najdete zde děti ze Stříbra, Boru, Pavlovic, Nahého Újezdce nebo Úšavy.

1.9.2014
SDÍLEJ:

PEDAGOGICKÁ ASISTENTKA Lenka Bandžalová má obrovskou oporu ve svých kolegyních – ředitelce Aleně Pinďákové a učitelce Markétě Klimešové. Starají se o dvacet dětí. Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

V mateřince nepřivítali jen nový školní rok, ale také novou učitelku Markétu Klimešovou a nového spolužáka s asistentkou. Do Tisové nyní dochází i Matýsek Bandžal z Úšavy a asistentka (a zároveň maminka) Lenka Bandžalová, o kterém Deník už několikrát psal – jde o chlapce s autismem a nyní mu začíná nová kapitola dětského života – ve školce plné dětí, bez předsudků a upozorňování.

Ředitelka mateřinky Alena Pinďáková měla při rozhodování, zda Matýska vzít jasno: „Aby měla integrace smysl, musí být přínosná pro obě strany. Jak pro integrované dítě, tak i pro ostatní děti v kolektivu. Učí se vzájemně ohleduplnému soužití, akceptování odlišných potřeb a možností druhých. Pro pedagogy znamená integrace hodně práce, neustálé doplňování odborných znalostí a informací. Odměnou je však každý malý úspěch dítěte a spokojenosti rodičů. Zařazení dítěte s handicapem do skupiny zdravých dětí má pozitivní vliv na jeho další rozvoj. Protože v předškolním věku se děti učí přirozeně nápodobou, poskytují zdravé děti vzor pro integrované dítě a podněcuje je k dalším aktivitám."

Matýsek se do dětského kolektivu zapojuje velice dobře. „Od dubna jsme školku navštěvovali nepravidelně a od pondělí jsme zde oficiálně. Jako pedagogický asistent pomáhám Matýskovi s jakoukoliv činností. Pokud potřebují paní učitelky výpomoc, obrátí se na mne," popsala asistentka Lenka Bandžalová.

Financování pedagogického asistenta zajišťuje krajský úřad. „Krajský úřad Plzeňského kraje vyšel maximálně vstříc, co se týče přijetí Matýska do běžné školky. Během čtrnácti dnů bylo rozhodnutí na stole a Matýsek tedy mohl do běžné školky," poznamenala ředitelka.
Spousta školek se bojí takové děti přijmout. „Obvolala jsem všechny školky v dosahu a jediná Tisová můj návrh přijala. Jsem ráda, že jsme v Tisové. Děti jsou tu úžasné a kolektiv také," ukončila Bandžalová.

Autor: Gabriela Jägerová

1.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení