Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mění se podmínky nároku na důchody

Tachovsko – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mění podmínky na pozůstalostní důchody. Deník o tom informovala tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

31.12.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Od Nového roku dochází ke zrušení ustanovení o jednorázové výplatě dvanácti měsíčních splátek důchodu, na které dosud měla vdova nebo vdovec nárok ke dni zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod při uzavření nového manželství, takzvané odbytné,“ uvedla.

Současně se od prvního ledna zkracuje doba stanovená pro opětovný vznik nároku na vdovský a vdovecký důchod. A to z nynějších pěti let na dva roky.

„Tato nová úprava se bude týkat občanů, kterým vznikl nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po Silvestru 2011. U důchodů, na které nárok vznikl před prvním lednem 2012, se pro účely opětovného nároku uplatní dosavadní příznivější pětiletá lhůta. A to i za situace, že k zániku původního nároku dojde až po konci roku 2011,“ vysvětlila mluvčí.

Pro splnění podmínek pro nárok na vdovský i vdovecký důchod nově postačí, pokud zemřelý manžel či manželka splnili podmínky nároku na předčasný starobní důchod.

„Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu, nebo splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod (zahrnuje i předčasný starobní důchod) anebo zemřel následkem pracovního úrazu. Vdovec má nárok na vdovecký důchod po manželce za stejných podmínek jako vdova,“ sdělila Buraňová.

Rovněž v oblasti sirotčích důchodů je třeba podle ČSSZ počítat se změnami.

„Pokud bylo nezaopatřené dítě převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy nebo do společné výchovy manželů, vzniká dítěti nárok na sirotčí důchod i po osobě, která nebyla rodičem nebo osvojitelem,“ ře­kla.

„Jestliže již dítě pobírá sirotčí důchod po rodiči a vznikne mu nárok na sirotčí důchod po zesnulé pečující osobě stejného pohlaví jako byl rodič, náleží mu pouze jeden důchod, a to ten vyšší. Pro splnění podmínek pro nárok na sirotčí důchod nově postačí, pokud zemřelý splnil podmínky nároku na předčasný starobní důchod,“ dodala.

Nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti i tehdy, pokud zesnulá osoba sice nesplnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, ale získala alespoň polovinu této doby.

„Délka potřebné doby pojištění se přitom zaokrouhluje na celé dny dolů,“ uzavřela mluvčí Jana Buraňová.

Autor: Josef Holek

31.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Hornického skanzenu se uskutečnilo hasičské cvičení.
31

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

FOTO: Zpívánky představily dalšího zajímavého Tachovana

Tachov – Zajímavým hostem pravidelného komorního pořadu Zpívánky se tentokrát stal Slavomír Štrobl z Tachova.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Tachovsko – Několik desítek památných stromů je rozeseto po krajině Tachovska. Většinou se jedná o velmi staré stromy, které mají pro krajinu velký význam.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezaidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení