„S panem Markem spolupracujeme dlouhá léta, často s ním vyrážíme i na exkurze po hradech a zámcích, takže v rámci Měsíce knihy jsme ho rádi přivítali s tímto zajímavým pořadem,“ vysvětlila pedagožka Hana Vrtělková.

Historik děti seznámil s nejznámějšími českými pověstmi, které Jirásek napsal. Vtipnou a pro děti srozumitelnou formou ozřejmil, odkud vlastně přišel praotec Čech. Společně pak hledali odpovědi na otázky, jestli skutečně existoval muž, který ulovil divokého kance holýma rukama, a prověřovali mnoho dalších událostí ze známých pověstí. V průběhu vyprávění představil Libor Marek školákům některé staré zbraně a další rekvizity, které používá při natáčení svých historických dokumentárních filmů. Mnozí neodolali možnosti si je vyzkoušet, a tak se ve třídě chvíli postupně prohánělo několik rytířů, ale důstojným krokem se prošlo i několik panovníků s žezlem v ruce.

Během dvou hodin promítl malým divákům pár krátkých videopříběhů, v průběhu třetí pak Libor Marek rozdal školákům papíry s předtištěnou omalovánkou a nechal je dotvořit si ji dle své fantazie. Chlapci se vrhli na domalování praotce Čecha, děvčata na papír přenesla svoje představy o vzhledu kněžny Libuše.

Výsledky své tvorby si nakonec děti vzájemně samy posoudily a zhodnotily. „Bylo to moc přínosné a poučné. Myslím, že tento způsob výuky dětem hodně dal, a nyní už jen doufám, že některé zajdou do knihovny pro probíranou knihu,“ zhodnotila školní dopoledne Hana Vrtělková.

„Obrázky, které v průběhu projektu vznikly, jsme vyvěsili na školní nástěnku, aby nám zajímavý den dlouho připomínaly,“ dodala.