„Zdražovat nájem nebudeme, nezabýváme se tím,“ uvedl starosta Tachova Ladislav Macák. Nyní platí nájemníci ve zhruba sedmi stovkách městských bytů částku 30 korun za metr čtvereční, což už je podle Macáka v příhraničním městě pro některé občany dost vysoká suma, která zvyšuje pohledávky vzniklé z nájmů. Město nebude zvyšovat ani nájmy nebytových prostor podnikatelům. Vybrané nájemné podle Macáka zatím na běžné opravy bytů stačí. Jedinou výjimku v Tachově tvoří dva bytové domy v Sadové a Pivovarské ulici. „Zde je nájem o něco vyšší, pohybuje se na úrovni pětatřiceti, respektive čtyřiceti korun za metr čtvereční,“ dodal místostarosta Tachova Václav Svoboda.

V Tachově je nyní tržní nájemné až čtyřikrát vyšší než u městských bytů, v nichž platí lidé nejnižší činži ze všech velkých měst v kraji. „Některé požadavky soukromníků jsou šílené. Evidujeme rostoucí snahy lidí o získání městského bytu,“ dodal Macák. Soukromníci ve městě už jsou podle regionálních realitních odborníků s nájmy na maximu a budou už je v příštích letech spíše snižovat.

Také město Stříbro neuvažuje o tom, že by s platností od příštího roku zvýšilo nájemné ve svých bytech. „Současná cena nájemného je jen o málo vyšší než třicet tři koruny za jeden metr čtvereční,“ uvedl místostarosta města Stříbra Pavel Tóth. „Tato cena je platná pouze u bytů, u nebytových prostor pro podnikatele nebo neziskové organizace vždy záleží na konkrétní smlouvě,“ dodal stříbrský místostarosta.

Podobná situace panuje i v Plané. Ani zde se lidé žijící v obecních bytech nemusí od prvního ledna obávat zvýšení nájemného. „Město nyní zvýšení cen v bytech nepřipravuje,“ uvedl místostarosta František Slabý.