"Ve Vrbici počítáme s kompletním vyčištěním rybníka. Nicméně aby mohla být akce uskutečněna, je třeba získat dotaci neboť částka není malá, jedná se o přibližně 1,6 milionu korun," uvedla starostka Kladrub Hana Floriánová s tím, že o dotaci již město zažádalo a věří, že uspěje. "Každopádně bude provedena dezinfekce studny a počítáme i s novým rozborem vody. S dezinfekcí obecních studní počítáme i v Milevě a v Kladrubech a Lázu," dodala.

Město chce také zadat zpracování projektové dokumentace na opravy rybníků. "Jedná se o rybník pod hřbitovem, kde se v současné době voda vůbec nedrží, nejspíš je poškozena hráz. A pak počítáme do budoucna s opravou rybníka v Lázu," pokračovala ve výčtu plánů starostka.

V rozpočtu je podle slov místostarosty Matěje Havránka zahrnuta také částka na zpracování projektu pro zvýšení vydatnosti zdroje vody a jeho realizace v Tuněchodech. "Rádi bychom se vyhnuli situacím z minulých let, kdy si občané už ani nemohli zalévat zahrádky a byl celkový problém s vodou v obci. A problémy přetrvávají. I v současné době dovážíme vodu několikrát v týdnu do vodojemu, aby nedošlo k přerušení dodávky vody," vysvětlil.

Jednotlivé akce jsou rozplánované na letní měsíce. Tam, kde se bude zadávat projektová dokumentace, se počítá s uskutečněním hned v příštím roce.

Monika Šavlová