Na rekonstrukci jízdárny totiž město dostane státní dotaci, ale až po celkovém dokončení. „Dokončení jízdárny by mělo stát 76 milionů korun, rekonstrukci musíme předfinancovat. Dotace by měla být více než 65 milionů, pokud všechno stihneme v termínu,“ řekl Deníku starosta Tachova Ladislav Macák.

Na obě zmíněné stavby se uskutečnila výběrová řízení a město již vybralo dodavatele prací.

„Jenže teď do toho vstoupilo rapidní zvýšení cen materiálů, navíc jejich nedostatek, a zároveň i zvýšení cen za práci stavebních firem. Firmy teď požadují zvýšení nákladů, protože za ty ceny, které byly vysoutěžené, nemohou ty firmy stavby zvládnout,“ doplnil tachovský starosta.

Město ale s požadavky firem na zvýšení nákladů nesouhlasí. „Podmínky soutěže jsou dané a platné, v současné době s dodavateli jednáme,“ dodal. Smlouva s dodavatelem rekonstrukce kina Mže zatím podepsaná není, smlouvu s firmou, která by měla dokončit rekonstrukci jízdárny, již vedení města podepsalo.

Bude-li vzestup cen pokračovat, může být termín dokončení stavby podle starosty ohrožen. Jízdárnu město postupně opravuje, závěrečná fáze rekonstrukce by měla být dokončena během příštích dvou roků.

„Situace pro obce je v současné době v tomto směru velmi špatná, zastávám názor, že je nyní lepší nezahajovat nové akce, ale pokračovat pouze v nutných opravách, haváriích a v tom nejnutnějším,“ uvedl dále tachovský starosta s tím, že obce a města mají rovněž snížené daňové příjmy.

Ale i u menších zakázek se vyšší ceny stavebních materiálů promítají. „Máme rozdělanou opravu jezu na mlýnském náhonu a objevilo se, že jez je poškozen více, než se původně jevilo. I tady se tedy náklady zvýší.“

V souvislosti se současnou finanční situací ve stavebnictví město prozatím upustilo od plánované rekonstrukce restaurace Ve Zdi a povrchu náměstí.