Ale ne na dlouho. "Tabulkový stav máme naplněn, v tuto chvíli je u Městské policie Tachov pět strážnic a dvanáct strážníků," potvrdil velitel MP Radovan Macák. "Jenže od ledna se opět jedno místo uvolní, jedna z kolegyň se bude stěhovat do Prahy," dodal.

Během jara by tedy podle velitele mělo být opět vypsáno výběrové řízení na novou posilu. Strážníky město potřebuje, nabídnout jim může například možnost získat byt, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, zařazení v osmé platové třídě s rizikovými příplatky a řadu dalších výhod. "Samozřejmě máme i určité požadavky. Uchazeč musí být bezúhonný, zdravý, fyzicky zdatný, i když fyzické testy zatím při přijímacím řízení neděláme," uvedl Macák.

Uchazeč o místo strážníka u MP Tachov ale musí obstát v psychotestech. Předností je také místní znalost a zbrojní pas, který si ovšem v rámci své profese může strážník dodatečně pořídit.

Martin Valeček u klatovského soudu.
Vydával se za kamaráda, pořádně mu zavařil. Dostal podmínku

Zatím nenaplněný tabulkový stav má Městská policie Stříbro. Ideální by podle starosty Martina Záhoře byl počet 13 strážníků, aktuálně je jich u stříbrské MP devět. "Aby byl zajištěn čtyřiadvacetihodinový provoz, k tomu chybí dva lidé," uvedl. A právě na dva strážníky je v současnosti vypsáno výběrové řízení. "Dva strážníci nám letos přešli ke státní policii," doplnil starosta.

Ten neočekává velký zájem o uvolněná místa, i když město nabízí náborový příspěvek 50 tisíc korun, možnost získat byt a další benefity. "Lidé mají o tuto profesi menší zájem kvůli nízkým kompetencím a pravomocím, které strážníci mají. To je ovšem otázka pro zákonodárce, aby se tato situace zlepšila," uzavřel stříbrský starosta.