Objekt vznikne na místě v sousedství radnice a hasičské zbrojnice, dokončen by měl být příští rok v červenci.

Jak uvedl starosta městyse Luboš Hlačík, čtyři byty budou v přízemním podlaží. „Ty budou zcela bezbariérové. První patro už ale nebude bezbariérové, povede do něj šestnáct schodů a byty tam budou větší, určené třeba pro manželské páry,“ vysvětlil.

Byty by podle jeho slov měly být pro seniory ekonomicky výhodnější, zároveň se bude jednat o energeticky úspornější budovu, kdy budou nižší také náklady na energie.

Obyvatelům objektu bude poskytována také pečovatelská služba, a to formou terénní služby.

Celkové náklady na stavbu objektu s byty pro seniory jsou kolem dvaceti milionů korun. Ministerstvo financí, jak řekl starosta, poskytlo dotaci, která tvoří zhruba polovinu celkových nákladů.

Ilustrační foto.
Orchestr oslaví koncertem 45 let od svého založení

Městys plánuje vybudovat ještě jeden objekt pro seniory, kde bude rovněž osm bytů. Tento objekt už bude s výtahem a tedy plně bezbariérový. Termín výstavby druhého objektu ale zatím není stanoven. Podle starosty to bude v horizontu několika let. „Zatím není v plánu, že po dokončení jednoho objektu začne hned výstavba dalšího,“ uvedl.

Připraven je také projekt na tzv. denní stacionář pro seniory, který by sloužil především jako místo pro setkávání seniorů se společenskou místností a s prostory pro různé denní volnočasové aktivity.

Ačkoliv je v současné době stavěný dům určen primárně seniorům, starosta nevyloučil, že v případě nezaplnění kapacity obyvateli důchodového věku, mohou byty posloužit jako služební pro učitele, lékaře, policisty. „Ale zájem mezi seniory je velký, už teď se ptají na podmínky. Věřím tedy, že dům využijí pouze senioři,“ dodal Hlačík.