V řadě míst se tak uskuteční vycházky pro nejširší veřejnost, kde ornitologové seznámí přímo v terénu zájemce s tím jak se ptáci v přírodě poznávají, sledují a také jim něco poví o tajemství ptačích tahů. „V naší oblasti je Festival ptactva pravidelně pořádán v Plané a tak tomu bude i letos v sobotu devátého října,“ uvedl ornitolog Pavel Řepa, který bude akcí provázet.

„Sraz k vycházce je v sedm hodin ráno na vlakovém nádraží v Plané. Odtud půjdou účastníci po trase vedoucí přes Anenské rybníky až k rybníkům u Chodové Plané, kde bude vycházka mezi kole poledne ukončena,“ pokračoval Řepa. Ornitologové společně s veřejností se cestou budou snažit zjistit co nejvíce ptačích druhů. „Podobné vycházky se totiž konají na mnoha místech v republice a vznikla jakási nevypsaná, ale o to urputnější soutěž, kdo toho zjistí o ptácích co nejvíce,“ uvedl dále ornitolog.

Pořadatelé doporučují všem účastníkům vhodnou obuv a oblečení do terénu, holinky však nejsou nezbytné, půjde se většinou po cestách. „Výhodu je vybavit se na cestu dalekohledem, aby bylo pozorování co nejkvalitnější. Letos budou mít pořadatelé k dispozici stativový dalekohled s velkým zvětšením, takže na zastávkách na rybnících bude možno podívat se na ptáky skutečně zblízka,“ dodal Řepa.

Doprovod zabezpečují pracovníci CHKO Slavkovský les a Muzeum Českého lesa, exkurzi povedou Pavla Blažková Pavel Řepa. Po zkušenostech z předchozích let můžeme předpokládat, že i při méně příznivém počasí budou účastníci mít možnost leccos zajímavého vidět a slyšet a obvykle se vytvoří velmi dobrá parta lidí se společným vztahem k přírodě. „Zveme tedy srdečně každého, koho naše akce může zajímat,“ dodal závěrem zkušený ornitolog.